Gregg Allman Tibute Evening

7. 12. 2019 – Písecká brána, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Kateřina Smid, Mia Feres
Publikováno: 13. 12. 2019

The Allman Company - zleva: Jindřich Musil, Pavel Marcel a Stanislav Hörner

The Allman Company – zleva: Jindřich Musil, Pavel Marcel a Stanislav Hörner

Před třemi lety zasáhla fanoušky jižanského rocku na celém světě nečekaná smrt: skonal GREGG ALLMAN. V té době dostali hudebníkovi čeští příznivci Jan Zahradil a Jan Holeček spontánní nápad uctít jeho památku a v pražské Písecké bráně uspořádali GREGG ALLMAN TRIBUTE EVENING. Kromě vystoupení příležitostného sdružení muzikantů se četly ukázky z Allmanových pamětí a pouštěl se koncert The Allman Brothers Band. Akce se tehdy setkala s nečekaným ohlasem.

O rok později se na stejném místě večírek opakoval. A nejinak tomu bylo i letos. Tentokrát již zahrály dvě regulérní kapely. První se jmenovala Blackout. Vznikla v roce 2004 po rozpadu skupiny R-Force kytaristy Petra „Roškyho“ Roškaňuka. Ten je i v Blackoutu vůdčí osobností. Sestavu dále doplňují: Zdeněk Pospíšil (bicí), Zdeněk Hradecký (klávesy), Petr Levora (basa) a Ota Matoušek (kytara, zpěv).

Blackout - zleva: Petr „Rošky“ Roškaňuk, Ota Matušek, vzadu: Zdeněk Pospíšil a Petr Levora

Blackout – zleva: Petr „Rošky“ Roškaňuk, Ota Matušek, vzadu: Zdeněk Pospíšil a Petr Levora

Skupina se ve svém přibližně hodinovém setu prezentovala parádně šlapajícím bigbítem. Nadšenému publiku servírovala předělávky skladeb svých oblíbenců, mezi které patří například Eric Clapton, B. B. King nebo Stevie Ray Vaughan. K nejznámějším písním patřila Johnsonova Crossroads. Tady se Ota Matoušek dopustil malé mystifikace, když tvrdil, že pochází od legendárních Cream. Ano, ti ji také hráli, ale složil ji ve třicátých letech právě Robert Johnson. K podobnému nedopatření došlo, když zpěvák ohlašoval Key To The Highway, kterou zase mylně přisoudil dvojici Eric Clapton a B. B. King. Také tahle pecka vznikla o mnoho let dříve, konkrétně v roce 1940.

Ale nebuďme takoví hnidopiši. Důležité bylo, že kapela hrála skvěle což všichni náležitě oceňovali. Pro mnohé byl velkým překvapením výborný hlas nepříliš známého Oty Matouška. Kromě převzatých hitů se kapela věnuje i skládání vlastních písniček: ve svém vystoupení zahrála dvě. Na rozdíl od světových fláků byly zpívané česky. Jejich názvy bohužel neznám, ale obě báječně fungovaly. Vyměřený čas uběhl jako voda. Blackout museli uvolnit pódium další kapele, kterou byla The Allman Company.

The Allman Company: Jan Holeček

The Allman Company: Jan Holeček

Tahle parta okolo hráče na hammondy a zpěváka Jana Holečka se v Písecké bráně představila už minulý rok, ale tehdy ještě nešlo o fungující kapelu v pravém slova smyslu. Skupina má jižanský rock v krvi a šlape jíto skvěle. A není divu, vždyť je složená ze samých výborných muzikantů. Vedle Honzy Holečka jsou jejími členy Jindřich Musil a Pavel Marcel (kytary) a spolehlivá rytmická dvojice Stanislav Hörner (basa) a Dan Hubáček (bicí).

Jak sám název napovídá, zaměřují se The Allman Company téměř výhradně na tvorbu  Allman Brothers Band. Výjimkou byla hymnická Born To Be Wild od Steppenwolf, která zazněla až v přídavku. Jinak jsou v repertoáru „českých Allmanů“ takové hity jako Stormy Monday, End Of The Line či Soulshine.

Celá kapela uváděla fanoušky do varu a z pódia se valila neuvěřitelná energie. Pavel Marcel kromě perfektní hry nepostál chvilku na jednom místě a v kytarovém duu s Jindrou Musilem ho bylo radost poslouchat. Obecenstvo energii vracelo stejnou měrou zpět. Všechny v Písecké bráně uchvacoval už tradičně výborný Holečkův zpěv. Zapomínat se nesmí ani na Standu Hörnera a Dana Hubáčka, kteří jsou skvěle sehráni.

The Allman Company: Dan Hubáček

The Allman Company: Dan Hubáček

Byla to taková jízda, že si nikdo ani nevšiml blížícího se konce parádního večírku. Leč čas byl neúprosný, a tak zpěvák ohlásil poslední již zmíněnou pecku Born To Be Wild. Na úplný závěr se za mikrofon postavil duchovní otec celé akce, aby potvrdil, že příští rok se tahle párty pro pozvané uskuteční zase. Nejen autor článku se tedy má na co těšit!

Celá fotogalerie – Kateřina  Smid:

Celá fotogalerie – Mia Feres: