Elles Bailey & The BladderStones

13. 1. 2019 – Jazz Dock, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: David Weber, www.worldstars.eu
Publikováno: 20. 1. 2019

Elles Bailley

Elles Bailey

Bristolská bluesová zpěvačka ELLES BAILEY se na začátku letošního roku vydala na turné po České republice, na kterém ji doprovází blues cross over trio ze Slaného THE BLADDERSTONES. Jedna ze zastávek byla v pražském klubu Jazz Dock na Smíchově.

Zaplněný Jazz Dock přivítal The BladderStones krátce po jedenadvacáté hodině. Kapela, zatím ještě bez hostující zpěvačky, zahrála dvě písně ze svého repertoáru: konkrétně Sitting In My Living Room a You Better Hide Your Love Away. Poté už se na pódiu objevila Elles Bailey. Těžko říct, kolik z přítomných fanoušků vědělo, co je čeká. Každopádně ti, kteří se podobně jako já vydali na koncert, aniž by od anglické bluesmanky znali jedinou notu, byli záhy překvapeni, jakým výborným hlasem disponuje a jak bravurně s ním vládne. Elles k nám přijela propagovat svou loňskou debutovou desku, která se jmenuje Wildfire, v překladu Nespoutaný oheň. A přesně tak působila i samotná protagonistka: divoce, vášnivě a nezkrotně.

The BladderStones - Tomáš Frolík

The BladderStones – Tomáš Frolík

Je nasnadě, že většina písní pocházela z uvedeného alba. V úvodu titulní Wildfire kytara nádherně hladí posluchačovu duši. Dále zazněly například Let Me Hear You Scream nebo Perfect Storm. Obdivuhodné bylo, jak se The BladderStones s Elles Bailey za tak krátkou dobu (údajně proběhla pouze jediná společná zkouška) sehráli. Jejich výkon byl tak přirozený, že by si neznalý posluchač myslel, že spolupráce české party s anglickou zpěvačkou trvá už roky. Mám pocit, že The BladderStones jsou koncert od koncertu lepší a sehranější. Kapele dominuje skvostná kytara Tomáše Frolíka. podporovaná bezchybnou rytmikou ve složení Johnny Judl (basa) a Michal Nosek (bicí). Ještě než koncert předělila krátká přestávka, zazněla skvostná balada Girl Who Owned The Blues, která byla věnovaná Janis Joplin.

Hitovka Fire It Up, kterou The BladderStones mají na albu Without Cover (2017), odpálila druhou část večera. Po ní opět přišla na pódium Elles Bailey.  Tentokrát zpívala převážně od piana, čímž obohatila zvuk kapely a dodala mu na zajímavosti. Uchvacující bylo, jak zpěvačka dokázala pracovat s dynamikou svého hlasu. Od vypjatých poloh dokázala během pár vteřin přejít do absolutního ticha, a kapela ji v tom věrně následovala. Bylo znát, že vystoupení obecenstvo strhlo, takže se v klubu vytvořila bouřlivá atmosféra, která nejlépe odměnila brilantní výkon všech muzikantů na pódiu. Podle vlastních slov připravuje Elles Bailey druhou desku, která by měla nést název Road I Call Home a vyjít březnu. Troufám si odhadnout, že na ní bude i skladba Medicine Man, která koncert po necelých dvou hodinách ukončila.

The BladderStones

The BladderStones

Pozoruhodné je, jak u nás zatím nepříliš známá zpěvačka dokázala publikum v Jazz Docku nadchnout. Byť je rok 2019 ještě v plenkách, je pro mě osobně Elles Bailey už žhavou kandidátkou na objev roku.

Zbývá dodat, že další pražský koncert Elles Bailey a The BladderStones proběhne 24. ledna v legendární Redutě. Zároveň půjde o poslední vystoupení celého českého turné. Bylo by škoda si ho nechat ujít.

The BladderStones - Michal Nosek

The BladderStones – Michal Nosek