Vltava

17. 1. 2018 – Malostranská Beseda, Praha
Foto: Ája Dvořáčková (ilustrační  foto)

Vltava

Vltava

„Hurá, Vltava“ – dal by se parafrázovat jeden z názvů písniček kapely VLTAVA. Ta je na naší rockové scéně ojedinělým úkazem. Přestože se nejedná o čistokrevný rock, je kapela mezi ortodoxním rockery velmi populární. Koncert v natřískané Malostranské besedě to jen potvrdil.

I ten, kdo partu kolem Roberta Nebřeského (zpěv, kytara) příliš nesleduje, pravděpodobně zná písně jako „Prasátko“, „Hurá písničky“ či „Panáček“, které jsme v době jejich vzniku mohli zaznamenat ve všech možných médiích. Jako jednu z prvních písní tohoto koncertu zahrála kapela hit „Čaroděj“ ze své poslední, stejnojmenné desky. Odezva publika byla zpočátku chladnější a omezovala se na decentní potlesk. To se ale v průběhu večera měnilo a na jeho konci už se kapela dočkala nadšených ovací. Ovšem v tuto chvíli byl koncert ještě na samém počátku. Protože zvuk byl jasný a srozumitelný, neměl ani neznalý návštěvník problém porozumět textům jednotlivých písní, které jsou pověstné svou lehkostí a vtipem. Což bylo dobře slyšet například v písničce  „Prodává se kytara“ jejíž text pojednává o kytaristovi, který neumí hrát. V současné sestavě Vltavy hraje na bicí Ondřej Pomajzl (jinak známý třeba z Dragounových His Angels), který zde také zpívá doprovodné vokály. Zajímavou postavou v kapele je také hráč na dechové nástroje Ondřej Klímek, který střídá klarinet, saxofon, příčnou flétnu a jiné nástroje. Často to dělá i během jedné písničky. Ondřej navíc vhodně podporuje zpěv ústřední postavy Roberta Nebřeského a v jedné z písní zpívá Klímek dokonce sólově.

Vltava

Vltava

Ve druhé polovině kapela sázela převážně na své osvědčené hity. Velkou odezvu sklidila úvodní píseň „Marx, Engels, Beatles“. A hned z kraje této části zazněl také již zmiňovaný „Panáček“. Jedinou instrumentálkou, kterou v Malostranské besedě kapela zahrála, byla ústřední melodie z propagandistického seriálu „Třicet případů majora Zemana“. V ní své umění na tahací harmoniku předvedl klávesák František Svačina. Bez zajímavosti nebylo ani jakési medley složené z největších pecek kapely Vltava, v něm nechyběl například fragment z velkého hitu „Prasátko“. Vzhledem k dechovkovému rytmu tuhle směsku pravověrný rocker asi moc neocenil, ovšem fanoušci kapely nešetřili nadšením. Ještě než kapela opustila pódium, zahrála několik méně známých písní. To, že si skalní fanoušci vynutí přídavek, se dalo očekávat, a tak se kapela po chvíli ohlušujícího potlesku na scénu ještě vrátila.

Vltava

Vltava

Koncert kapely Vltava pobavil všechny přítomné a pro ty, kdož kapelu moc nesledují, se jednalo o příjemný výlet do neznámých hudebních zákoutí.