Santa Morella Band, Blues Amplified

29. 1. 2018 – Klub Vagon, Praha
Foto: Vladimír Buriánek

Blues Amplied

Blues Amplied

Nebylo to poprvé, co se na jednom pódiu sešly kapely SANTA MORELLA BAND (SMB) a BLUES AMPLIFIED. Obě kapely už několikrát odehrály v pražském klubu Vagon výborná vystoupení a díky tomu se obě u fanoušků těší velké oblibě.

Jako první se na pódiu objevila kapela Santa Morella Band, v jejímž názvu je ještě dovětek Neil Young Female Tribute – nikdo tedy nemůže být na pochybách, jakou muziku SMB hrají. Onen dovětek ale také napovídá, že hlavní roli v kapele hraje žena. Tou je Katka Pelíšková, známá též z kapel Gaia Mesiah, Žlutý pes a dalších. Repertoár SMB tvoří průřez celou, téměř padesátiletou kariérou Neila Younga. A protože kanadský zpěvák není nijak žánrově vyhraněný, na své si přijdou milovníci rocku, folku, country i psychedelické muziky. K nejznámějším písním, které ve Vagonu zazněly, nepochybně patřila „Heart of Gold“ z desky „Harvest“ (1972). Youngovy písně vyzněly v ženském podání a díky jemnějšímu hlasu Katky Peliškové velmi originálně. Z těch nejzajímavějších zmiňme třeba „Southern Man“. Kapelu hnala dopředu zkušená rytmická dvojice Ivan Pelíšek (bicí) a Zdeněk Chládek (basa). K perfektnímu podání všech skladeb přispěli svým nezanedbatelným dílem i druhý kytarista a doprovodný zpěvák Nick. Ti, kdo si na tenhle koncert našli do Vagonu cestu, se výtečně bavili i při takových peckách, jako jsou „Cinnamon Girl“ nebo „Harvest Moon“. Kapela měla pro svůj set vyhrazenu přibližně hodinu, která ubíhala neuvěřitelně rychle. A než se člověk nadál, zbývalo už zahrát pouze přídavek, který obstarala rocková klasika „Keep On Rockin in the Free World“.

Santa Morella Band

Santa Morella Band

Při nezbytné přestavbě pódia se na své vystoupení nachystalo trio Blues Amplified, které na naší klubové scéně začalo působit zhruba před dvěma lety. Repertoár této výborné party tvoří jak převzaté, tak i vlastní skladby. A právě jedna z nich – hardrocková „All Night Long“ – vystoupení Blues Amplifed zahájila. Z těch převzatých zazněla například „I am Goigng Down“ od Freddyho Kinga. Oproti svým začátkům Blues Amplified začali v některých skladbách používat piano, na které hraje Honza Holeček. Jednou z písní, ve které můžeme piano slyšet, je nádherná balada „Emptiness“. Vrcholem většiny koncertů Blues Ampilied je píseň „Train Kept a Rollin‘“, kterou v šedesátých letech hrávali Yardbirds a Jeffem Beckem. Písnička je vždy okořeněna parádním na bicí sólem v podání Dana Hubáčka a ve Vagonu tomu nebylo jinak. Stejně jako u předchozí kapely ubíhal čas neuvěřitelně rychle, kapela zahrála ještě několik bluesových a hardrockových klasik a v závěrečném přídavku se rockovým evergreenem „Smoke on the Water“ rozloučila se svými fanoušky.