Red Baron Band, Cuprum

27. 11. 2018 – Klub Vagon, Praha
Text Luboš Hnát
Foto: Milan Hašek

Red Baron Band - Zleva: Jiří G. Rubeš, Marika Postlerová, Paul Kowacz

Red Baron Band – Zleva: Jiří G. Rubeš, Marika Postlerová, Paul Kowacz

Dvě zajímavé kapely se sešly na sklonku listopadu v klubu Vagon na Národní třídě. Tou první byla hardrocková formace RED BARON BAND (RBB), která se letos s novou zpěvačkou Marikou Postlerovou pokouší o návrat na klubová pódia. Druhou partičkou, která se tam objevila, byli progrockoví CUPRUM.

Pokud se někdo zajímá o pražskou klubovou scénu, tak ho spojení těchto skupin nejspíš nepřekvapilo. Dobré vztahy, které mezi nimi panují, totiž nejsou pro zasvěcence žádným tajemstvím. Co však překvapit mohlo, byl fakt, že jako první vystoupil RBB, který by mohl být vnímán jako „ta slavnější“ kapela. Buď jak buď, „Baroni“ krátce po deváté hodině spustili starší věc Have You Ever Been, která zazněla v lehce pozměněné verzi, než v jaké je možné ji slyšet na DVD Live In Prague z roku 2016. Naopak nezměnila se následující hitovka Remedy z třetí desky RBB Music Must Change (2006).

Red Baron Band - Zleva: Jiří G. Rubeš, Radek Horník, Marika Postlerová, Paul Kowacz

Red Baron Band – Zleva: Jiří G. Rubeš, Radek Horník, Marika Postlerová, Paul Kowacz

Marika Postlerová do kapely nastoupila před několika měsíci, byl jsem tedy dost zvědav, co čerstvá pěnice předvede. Bez okolků je třeba napsat, že si vedla velmi dobře. Po technické stránce zvládla Marika svojí roli perfektně. Jejímu hlasu také nelze nic zásadního vytýkat, ale v jejím projevu chyběly emoce. Chtělo to prostě občas do mikrofonu pořádně zařvat, chvílemi jinak svůj hlas zabarvit a použít rockový chraplák, pak by to bylo excelentní. Faktem ale je, že tohle všechno může zpěvačka získat, pokud bude s Red Baron Bandem často koncertovat.

Komunikace s publikem se ujal kytarista Paul Kowacz. Nemohu říct, že bych proti jeho uvádění skladeb něco měl. Ale jakkoliv je Paul nezpochybnitelný leader, přece jen jsem toho názoru, že s lidmi má mluvit především zpěvák/zpěvačka, je to zkrátka přirozenější. Snad až bude mít Marika více zkušeností, připadne jí i tahle role.

RBB vydal za dobu své existence čtyři řadové desky. V setlistu pro tento koncert byly zastoupeny všechny. Z té prozatím poslední Reflections zazněla například výborná Like A Little Child. Album In The Light zase zastupovala Get Out, v níž Paul Kowacz předvedl „hladíkovské“ sólo za hlavou. Další sólo ve stejné písni si Kowacz odskočil zahrát na jeden ze stolů.

Red Baron Band - Paul Kowacz

Red Baron Band – Paul Kowacz

Kromě starších skladeb kapela zahrála několik písní, které byly složeny pro připravovanou desku. Ta se má jmenovat Last Chance a měla by vyjít v příštím roce. Snad se to povede. Z novinek má největší hitový potenciál jednoznačně Victoria. Zaujala ale také Silent Room, tu kapela podle svých slov hrála teprve podruhé… Z mého pohledu se Red Baron Bandu návrat docela daří, přeji si jen, aby šlo o návrat poslední a aby z koncertních pódií už nikdy nezmizel.

Protože bylo nutno nazvučit hammondky, které Cuprum používají, vyžádala si přestavba pódia poněkud více času než obvykle. I proto neměla kapela pro své vystoupení tolik prostoru, což je určitě škoda. Jejich písničky jako třeba úvodní Manýrista rozhodně stojí za poslech. Hodně kapel, které se progresivnímu rocku věnují, má ve svém repertoáru rozsáhlé instrumentální kompozice. Mají jí i Cuprum: skladba se jmenuje Labe 02 a také ona ve Vagonu zazněla.

Cuprum - Zleva: Štěpán Vodenka, Jan Drchal

Cuprum – Zleva: Štěpán Vodenka, Jan Drchal

Obě kapely měly ve zmíněném klubu také výborný zvuk, za nímž stojí nejen vylepšená aparatura, ale také zvukař Slávek Šámal, který si s ozvučením docela vyhrál. Protože hodiny ukazovaly, že doba již hodně pokročila, publikum trošičku prořídlo, ale muzikantům z Cuprum to ani  moc nevadilo a v jejich podání zaznělo ještě několik šedesátými lety ovlivněných písní, které se velmi dobře poslouchaly.

Neznám jinou skupinu, která by dělala podobnou muziku jako Cuprum. Ta ve svých písních umně kombinuje vlivy Jethro Tull, King Crimson a jiných progresivních kapel konce šedesátých let. Cuprum zkrátka jsou na naší scéně ojedinělým úkazem.

Celá fotogalerie: