Precedens

10. 9. 2018 – Střelecký ostrov, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Tomáš Rozkovec

Precedens - Iva Marešová

Precedens – Iva Marešová

S pomalu končícím létem se pozvolna uzavírá i program Střeleckého ostrova, kde se v rámci každoroční akce Léto pro Pražany konaly zajímavé kulturní akce, rockové koncerty nevyjímaje. Jednou z posledních kapel, která tu letos vystoupila, byla česká novoromantická legenda PRECEDENS.

Koncert odstartoval jeden z největších hitů kapely Dívčí válka, v rychlém sledu na něj pak navázala další pecka Doba Ledová – tedy začátek, jak má být. Obě písničky z 80. let okamžitě rozezpívaly přítomné publikum. Za mikrofonem se od roku 2016 objevuje zpěvačka Iva Marešová, která má svým projevem blízko k Báře Basikové a bez problémů si poradí s písněmi, které pro ni byly kdysi napsány. Marešová to potvrdila například v písních Kristiáne, vstávej nebo Věž z písku. Ústřední postavou kapely je zakládající člen a autor většiny hudby Martin Němec, který se vžil do role průvodce koncertem. Starší materiál střídal ten relativně nový, což publikum nadšeně kvitovalo.

Precedens

Precedens

Berlínskou zeď z desky Drž hudbu (2002) původně nazpíval Petr Kolář. V podání Ivy Marešové tahle písnička vyzněla snad ještě lépe. V publiku se nacházela řada bývalých členů Precedensu a dva z nich, zpěváci Jan Sahara Hedl a Petr Kolář, se v průběhu koncertu objevili na pódiu. Krásně byla podaná i pomalá Kristiáne, vstávej od nevidomého skladatele a zpěváka Ravena – také on byl na koncertě přítomen. Pak už přišla chvíle pro oba bývalé zpěváky. Nejprve se mikrofonu chopil Sahara, který si s kapelou zazpíval tři písničky, mezi nimiž nechyběl skvostný duet s Ivou Marešovou Tisíce jmen. Větší prostor dostal Petr Kolář: ten si střihnul několik písní z již zmiňovaného alba Drž hudbu.

Precedens - Iva Marešová a Jan Sahara Hedl

Precedens – Iva Marešová a Jan Sahara Hedl

Zvuk byl na Střeleckém ostrově sice na dobré úrovni, trpěl však občasnými výpadky. Nejvíce to bylo znát v písni Marie Bladová, kdy se z reprobeden ozývalo chrčení a praskání. To už byla na pódiu současná zpěvačka kapely a éterem se opět začal rozléhat její nádherný hlas. Ten posluchači ocenili nejen ve starší Létací kůň, ale i v novince V minulým životě. Mnoho fanoušků čekalo na kultovní pecku Soumrak bohů, a když se na tuhle píseň dostalo, zvedla se v publiku vlna nadšení. To však už byl závěr koncertu, zbýval tedy čas na několik přídavkových písní.

Společně s Ivou Marešovou si je přišel zazpívat Petr Kolář. Kapela zvolila poněkud netradiční model a do přídavku zařadila skladby, které už zazněly. Nejprve to byla ‚Kolářova‘ Berlínská zeď. Pak došlo na Marii Bladovou, která tentokrát netrpěla technickými výpadky, a tak si fanoušci mohli naplno vychutnat její skvělý text. Ani po téhle písni se publikum nechtělo s kapelou rozloučit a vynutilo si ještě jeden bonus. Stal se jím Soumraku bohů.

Precedens - Iva Marešová a Petr Kolář

Precedens – Iva Marešová a Petr Kolář

Osobně jsem na koncertě Precedensu byl poprvé. Odcházel jsem z něj tak nadšen, že nad příští návštěvou koncertu téhle party nebudu příliš dlouho váhat.

Celá fotogalerie: