Hollywood Vampires, Ozzy Osbourne

13. 6. 2018 – Letiště Letňany, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Facebook Livenation.cz

Hollywood Vampires

Hollywood Vampires

Máme za sebou jeden z největších letošních koncertů. Na letišti v pražských Letňanech vystoupil nesmrtelný OZZY OSBOURNE, který si do našeho hlavního města přivezl opravdu exkluzivní hosty. V Letňanech nejprve vystoupila španělská heavymetalová formace LORDS OF BLACK. Po ní zahrál zpěvák kapely Korn JONATHAN DAVIS se svým sólovým projektem a vyvrcholením byl koncert kapely HOLLYWOOD VAMPIRES, ve které se sešla umělecká smetánka, ale o tom až později.

Přeskočme teď vystoupení prvních dvou předkapel a rovnou se věnujme kapele Hollywood Vampires. Tu v roce 2015 založili Alice Cooper (zpěv), Joe Perry (kytara) společně s hercem Johnny Deppem, který se zde prezentuje jako kytarista, a ve dvou písních také jako zpěvák. Kapela hraje převážně covery písní od kapel jejichž (někteří) členové již zemřeli. Na setlistu Hollywood Vampires tedy najdeme hity jako například Ace of Spades (Motorhead), The Jack (AC/DC) či doorsovskou klasiku Five to Ones, která je spojena s Break On Through (to the Other Side). Ve všech těchto skladbách vyniká vokál Alice Coopera, zatímco Johnny Depp se svou kytarou zdatně podporuje Joea Perryho, který mistrně sóluje.

Hollywood Vampires

Hollywood Vampires

To, že Hollywood Vampires nejsou jen pouhým revivalem, dokazují vlastními skladbami jako například As Bad As I Am nebo The Boogieman Surprise, kterými převzaté písně prokládají. Johnny Depp se pražskému publiku jako zpěvák představil v písni People Who Died, v níž si s Alicem Cooperem zazpíval duet. Deppova velká chvíle však měla ještě přijít. Když kapela spustila slavnou Heroes od Davida Bowieho, postavil se herec k mikrofonu, a svým podmanivým hlasem, kterým se velmi blížil Bowieho projevu skladbu odzpíval. Tohle vyrazilo dech snad každému. Je pochopitelné, že Hollywood Vampires do svého repertoáru zařadili také písně Aerosmith – Combination a Sweet Emotion. Obě s bravurou odzpíval Joe Perry, dvě písně pak pocházlry z repertoáru samotného Alice Coopera – I’am Eighteen a School’s Out – ta byla ještě doplněna o Floydovskou Another Brick in the Wall, part 2. Tahle kombinace se stala vyvrcholením celého více než hodinu trvajícího setu Hollywood Vampires.

Hollywood Vampires

Hollywood Vampires

Ta chvíle, na kterou všichni čekali, nastala úderem deváté hodiny, kdy se z reprobeden začalo ozývat intro. První peckou, kterou Ozzy s kapelou za zády dal k dobru, byla Bark at the Moon. Setlist byl složen z největších hitů Ozzyho, a tak hned vzápětí přišel na řadu velký hit Mr. Crowley. Zpěvák se navzdory svému věku a bouřlivému životu snažil na pódiu působit energicky a neúnavně pobíhal po pódiu. Vedle písní z Osbournovy sólové kariéry zaznělo i několik kusů z éry Black Sabbath, první z nich zazněla Fairies Wear Boots. Je trošku škoda, že se publikum nedalo strhnout k vřelejší reakci a více méně bez emocí poslouchalo. Koncertu takové velikosti jako byl tento, by slušela bouřlivější atmosféra. Velkou část pozornosti na sebe zaslouženě strhával famózní kytarista Zakk Wylde jehož hra uhranula nejednoho návštěvníka koncertu. Někteří se dokonce netajili názorem, že Zakk svého chlebodárce skvělým výkonem zastínil. Hnidopiši po koncertě téměř škodolibě poukazovali na Ozzyho pěvecké chyby a hlasové nedostatky. Že zpěvák neodvedl úplně stoprocentní výkon je sice fakt, ovšem nalejme si čistého vína a přiznejme, že Ozzy úplně stoprocentní nebyl nikdy. A vyčítat mu to na sklonku kariéry je jako chtít znovu složit War Pigs. V té se Zakk Wylde blýskl bravurním sólem, které sice mohlo být o něco kratší, ale vzhledem k tomu, že kytarista během něho stihl předvést různé hráčské techniky, a to včetně hry zubama, nebylo čtvrthodinové sólo nijak únavné. Ozzy má na svém kontě tolik hitů, že z některých muselo být složeno speciální medley. Toto potkalo mimo jiné slavného Perry Masona. Koncert pomalu vrcholil, a tak došlo ještě na několik pecek, mezi kterými nechyběla ani Shot in the Dark z desky The Ultimate Sin (1984). Jako poslední pak ještě přijel legendami opředený Crazy Train, po kterém začal Ozzy publikum mocně povzbuzovat k vytleskání přídavku. To sice není moc obvyklé, ale Ozzy je zkrátka svůj a nějaký ten výstřelek k němu zkrátka patří. V přídavku zazněla pomalá Mama I’am Coming Home a na úplný závěr ještě ‚sabbatovský‘ Paranoid.

Hollywood Vampires

Hollywood Vampires

Podle odhadů dorazilo na pražský koncert okolo 35 tisíc lidí. Myslím, že každý se musel výborně bavit a pokud by někdo nebyl spokojen, nebyl to Ozzyho problém.

PS: Koncert Ozzyho se nesměl fotografovat, proto přinášíme fotky pouze z koncertu Hollywood Vampires.