Olin Nejezchleba a band

3. 1. 2018 – Malostranská beseda, Praha
Foto: Ája Dvořáčková

Olin Nejezchleba

Olin Nejezchleba

JAROSLAV ‚OLIN‘ NEJEZCHLEBA je na české rockové scéně pojmem. Má za sebou dlouhou a úspěšnou kariéru, a tak mnohé překvapuje, že sólově vydal pouhé dvě řadové desky. Ty jsou ovšem mimořádně vydařené, jak se zkraje nového roku přesvědčila vyprodaná Malostranská beseda.

Zatím bezejmenná kapela, která Olina na jeho téměř dvouhodinovém koncertě doprovodila, s ním také nahrála novinkové CD „Nečekaná návštěva“ (2017). A kdože se v téhle partě po Olinově boku objevuje? Především je to virtuózní kytarista Norbi Kovács, na druhou kytaru hraje Pavel Skála, za bicími sedí ostřílený Jiří ‚Zelí‘ Zelenka, své umění na housle předvádí Vladimír Pavlíček. Sám hlavní protagonista zpívá a střídavě hraje na baskytaru a violoncello. Že někomu tahle sestava připomíná Mišíkovo Etc…? Ano, je to tak. Vždyť Skála, Zelenka i Pavlíček v současných Etc… opravdu hrají. Ale mýlil by se ten, kdo by si myslel, že Olinův band je nějakou kopií Mišíkovy kapely. Ostatně samotní muzikanti o tom na pódiu podali nejlepší důkaz – hráli originálně, s nasazením sobě vlastním.

Olin Nejezchleba a band

Olin Nejezchleba a band

Celý večer zahájila dvojice skladeb, která vyšla na prvním Olinově albu „Noční lov“ (2010) – „Něco se chystá“ a „Klamný konec“. Ve druhé jmenované nebylo možné přeslechnout vlivy moravského folklóru, který je Olinovi, vzhledem k tomu, že pochází z jihomoravského Bzence, velmi blízký. Představení loňského CD zahájila píseň „Teide“, ve které si Vláďa Pavlíček zahrál na whistle (irská flétna). Olina k této písni sice inspirovala hora Tenerife, ale díky whistlu má tak trochu keltský šmrnc. V písni se objevil první host – zpěvačka Jana Puterová, která zpívá ve vokálním souboru KrisKros. Koncert se nesl v pohodové atmosféře, ke které značnou měrou přispívaly i Olinovy vtipné hlášky: Kluci to zahráli dobře, zkazil jsem to já. Ale mě to baví‘. Ani sebeironie se Olin nebojí… Muzikanti hráli starší písně („U doktora“, „Omamná léta“) i coververze. Jednou z nich byla i klasika od Neila Younga „Horský lázně“, ve které  si Olin a Vláďa Pavlíček vyměnili nástroje. To, že Olin hrál na housle, žádné překvapení nebylo. Ale houslista Pavlíček s basou – to se nevidí každý den! V průběhu večera si Vladimír Pavlíček zahrál ještě na tahací harmoniku a to ani pro jeho skalní fanoušky není zrovna obvyklý zážitek. Radost poslouchat byla i oba kytaristy, Norbiho Kovácse a Pavla Skálu. Ti se vhodně doplňovali a jejich kytary doslova lahodily uchu. Na koncertě zaznělo také několik písniček, které složil Petr Skoumal. Jednou z nich byla africkými rytmy nasáklá „Na velbloudu, kterou si jedinečným způsobem zazpíval Norbi Kovács.

Olin Nejezchleba a band

Olin Nejezchleba a band

Oproti první polovině koncertu se druhá nesla spíše ve znamení písniček z nového alba. S velkým ohlasem se setkala „Nečekaná návštěva“ věnovaná Petrovi Skoumalovi, v jejímž textu defilují všechny postavy z večerníčků, ke kterým Skoumal psal hudbu. Píseň „Lihoryty“ nestihla kapela nazkoušet, a tak z ní zazněla pouze úvodní vokální předehra. V ní si zahostovali opět Jana Puterová a tentokrát i Olinův syn Josef. Jana Puterová se na pódiu objevila i v písničce „Amerika“, ve které na albu hostuje Marta Kubišová. Poslední písní koncertu se, stejně jako na albu „Nečekaná návštěva“, stala „Čekárna“. Závěrečný dvoupísňový přídavek na sebe nenechal dlouho čekat a po něm už zaplněná Malostranská beseda ještě jednou aplaudovala jedinečnému mistrovství rockových bardů.

Olin Nejezchleba a band

Olin Nejezchleba a band