Narozeninový koncert Rockového světa

3. 11. 2018 – Zahradní restaurace Klamovka, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Petr Dolejš Koch

Blues Amplified - zleva: Jindřich Musil, Pavel Razím, Jan Holeček

Blues Amplified – zleva: Jindřich Musil, Pavel Razím, Jan Holeček

Internetový magazín ROCKOVÝ SVĚT oslavil své šesté narozeniny. Tentokrát se výroční koncert konal ve známé pražské hospodě Klamovka a pozvání na něj přijaly dvě spřízněné kapely: BLUES AMPLIFIED a JANOVEC A ČILIMNÍK (J&Č). Akci letos obohatila minivýstava fotografií blízké spolupracovnice Rockového světa ÁJI DVOŘÁČKOVÉ, která v srpnu předčasně zemřela.

Nedejte se zmýlit, i když existujeme celých šest let, šlo o teprve druhý koncert, který se pod naší hlavičkou uskutečnil. Důvodů je hned několik, avšak domnívám se, že na vysvětlování teď není vhodná chvíle. Pojďme si spíše přiblížit atmosféru rockové oslavy.

Kapely jsem zpola obměnil. Stejně jako loni z východočeského Ronova nad Doubravou přijela kapela Janovec a Čilimník. Ale místo v současnosti pauzírujících Afterglow vystoupilo trio Blues Amplified, které si pozvalo exkluzivního hosta: za bicími se objevil výborný Pavel Razím.

Blues Amplified - Pavel Razím

Blues Amplified – Pavel Razím

Z organizačních důvodů muselo být prohozeno pořadí. Jako první tedy vystoupili Blues Amplified, kteří přehrávali zejména písně z letošní debutové desky Space Shuffle. Do jejich repertoáru se po čase vrátila i slavná Smoke On The Water od Deep Purple, kterou zahráli v jediném přídavku. Ale ještě než na tuhle pecku došlo, zaznělo dost autorských skladeb jako třeba All Night Long nebo Chance.

Musím se přiznat, že ve mně trošku hrklo, protože atmosféra na Klamovce se rozjížděla poněkud pozvolně. Nicméně postupně se začaly tváře všech přítomných rozjasňovat. Zvuk rychle nabíral na síle, a co je důležité, také na kvalitě. A zhruba s třetí písničkou I’m Going Down dovedl mistr zvukař Luděk „Kečup“ Dubec místní aparaturu až na samý kvalitativní vrchol, který do konce koncertu neopustil. Zhruba po hodině přenechali Blues Amplified pódium východočeské kapele.

Janovec a Čilimník - zleva: Břetislav Oliva, Míra Florián, Evžen Lebduška, vpředu David Lebduška

Janovec a Čilimník – zleva: Břetislav Oliva, Míra Florián, Evžen Lebduška, vpředu: David Lebduška

Radost mi dělalo, že v publiku se stejně jako vloni sešlo spousta přátel, kteří nejen, že jsou fanoušky dobré muziky, ale jsou mi při vytváření Rockového světa i velkou oporou. Mezi přítomnými člověk narazil i na velmi známé osobnosti, jakými jsou politik a občasný dopisovatel Rockového světa Honza Zahradil nebo kytarista mých oblíbených Krausberry Michal „Růžena“ Chroňák, jehož účast zaskočila nejen mě, ale i muzikanty z Janovce a Čilimíka.

Ronovskou kapelu znám od jejího založení, byl jsem na úplně prvním vystoupení, které odehrála ještě pod názvem Moribundus. Cítím se tedy velmi povolaný k tomu, abych zhodnotil obrovský pokrok, který za ta léta udělala. Kluci se hlavně výborně sehráli, skvěle ladí pěvecká dvojice Honza Jaroš a David Lebduška. Co vím, tak se produkce Janovce a Čilimíka setkává s kladnou reakcí ze všech stran. Podle kuloárových informací se kapela líbila i Michalu Chroňákovi. Avšak podle vyjádření kytaristy Vaška Sýkory nastartovala Chroňákova přítomnost v sále u členů skupiny slušnou produkci adrenalinu. Obzvlášť když došlo na hitovku Vlakem na Kolín, necítili se prý kluci úplně komfortně… Ale nedali na sobě nic znát a tahle pecka od Krausberry se stejně jako všechny ostatní dočkala na Klamovce bouřlivého ohlasu.

Janovec a Čilimník - Václav Sýkora

Janovec a Čilimník – Václav Sýkora

Co dodat na závěr? Letošní narozeninový koncert se velice povedl. Přispěla k tomu výtečná muzika, přátelská atmosféra a výborný zvuk. To vše mě naplňuje radostí. Zároveň mě to zavazuje, abych příští oslavu připravil stejně dobře, ne-li ještě lépe. Když už jsem téma nakousl, tak prozradím, že sedmé narozeniny Rockového světa se uskuteční 5. října 2019 v pražském klubu Vagon na Národní třídě. A kdo přijde zahrát? To ještě chvíli nechám pod pokličkou – ale bude to vyložená bigbítová bomba.

Celá fotogalerie: