Kybabu, Vladimír Mišík & Etc…

23. 8. 2018 – Střelecký ostrov, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Ája Dvořáčková (ilustrační foto)

Vladimír Mišík

Vladimír Mišík

Střelecký ostrov je přes léto jedním z významných kulturních center v Praze, kde koncertuje nejen česká rocková, ale i folková špička. Na sklonku letošních prázdnin zde vystoupil VLADIMÍR MIŠÍK se svými ETC… a jako speciální host večera se navíc představila spřátelená kapela KYBABU JAROSLAVA ‚OLINA‘ NEJEZCHLEBY.

Kybabu na ‚Střeláku‘ nahradili nemocného Ivana Hlase, který měl původně se svým triem Vladimíra Mišíka doprovodit. Protože jsou však všechna tři hudební tělesa hudebně spřízněna a personálně propojena, šlo o logickou náhradu. Olin přivedl svou družinu na pódium krátce po 19. hodině. A s Kybabu za zády spustil bez velkých proslovů velmi příjemný bigbít. Repertoár tvoří hlavně písničky z obou Olinových sólových desek Noční lov (2010) a Nečekaná návštěva (2017). Z té první zazněly například Něco se chystá, U doktora nebo obzvlášť v parném létě vtipné Čekání na sníh. Novější album zastupovaly dojemné Teide a Nečekaná návštěva, která je věnována Petru Skoumalovi a jeho pohádkovým postavičkám.

Jaroslav ‚Olin‘ Nejezchleba

Jaroslav ‚Olin‘ Nejezchleba

Ze všech členů Kybabu čiší pohoda a radost z hraní, kterou přenášejí na publikum, a to se báječně baví. Kromě původních písní dá kapela občas k dobru nějakou, která pochází z repertoáru spřátelené kapely, nejčastěji od samotných Etc… To je případ hitovky Honduras, kterou ovšem na desce Nůž na hrdle (1999) zpívá Olin. K desce Nečekaná návštěva se kapela vrátila v písni Amerika. Tu na studiové verzi vokálně doprovází Marta Kubišová, která ovšem na Střeleckém ostrově nebyla, a tak pěvecké party zbyly jen na Olinovi, přesto skladba vyzněla nádherně. Hodina vymezená pro vystoupení Kybabu se pomalu naplnila a zbývalo zahrát poslední písničku. Tou byla moravským folklórem výrazně ovlivněná Čekárna, v níž si navíc kytarista Pavel Skála zahrál na basu.

Vladimír Mišík & Etc...

Vladimír Mišík & Etc…

Pro rockové fanoušky není žádným překvapením, že celá polovina členů Kybabu hraje i v kapele Etc… Takže společně s Vladimírem Mišíkem se na pódiu opět objevili kytarista Pavel Skála, bubeník Jiří ‚Zelí‘ Zelenka a houslista Vladimír Pavlíček. V posledních letech každý koncert Etc… otevírá starší písnička Šmajdák a ploužáky a nejinak tomu bylo na Střeleckém ostrově. Koncertní setlist je poskládán téměř ze všech Mišíkových desek. Pokud se nepletu, tak zastoupeny nebyly pouze dvě, ale ono to vlastně není podstatné. Důležité je, že si fanoušci mají stále možnost poslechnout naživo všechny ty léty prověřené hity, jako jsou Jednohubky, Relativistický zádrhel nebo snad Mišíkova nejznámější Variace na renesanční téma. Etc… jsou za ta léta extrémně sehraní a na pódiu tvoří kompaktní celek.

Vladimír Mišík & Etc...

Vladimír Mišík & Etc…

Benjamínkem kapely je baskytarista Pavel ‚Houba‘ Novák, ale i on se za pouhý rok v kapele etabloval natolik, že náhodný posluchač by si mohl myslet, že je v ní odjakživa. Na Střeleckém ostrově se sešel poměrně slušný počet Mišíkových příznivců, čemuž také odpovídala bouřlivá atmosféra. V písničce Vedle přepustil Vladimír Mišík mikrofon Pavlu Skálovi, který za svůj výkon sklidil velký potlesk. Olin Nejezchleba zas přišel pěvecky vypomoct ve skladbě Bejval jsem dobrej. Na pódiu už byla skoro celá kapela Kybabu: chyběl jen Norbi Kovács, který na scénu přišel jako poslední. Ten si nejdřív zaskotačil v písničce Páteční Cajun a v přídavku, který obstaralo legendární Špejchar blues, už si zahrál na kytaru.

PS: Fotografie nafotila Ája Dvořáčková na Střeleckém ostrově v roce 2017. 

Celá fotogalerie: