Krausberry

5. 1. 2018 – Klub Vagon, Praha
Foto: Kateřina Smid (ilustrační foto)

Krausberry

Krausberry

Stalo se nepsaným pravidlem, že bluesrockoví KRAUSBERRY zahajují svůj koncertní rok v pražském music klubu Vagon. Jinak tomu nebylo ani letos, a tak parta kolem frontmana Martina Krause odehrála v pátek 5. ledna ve Vagonu své letošní první – a jako vždy výborné – vystoupení.

Protože Krausberry ve Vagonu vystupovali vždy ve čtvrtek, byl pro ně páteční termín trošku netypický. Na druhou stranu to znamenalo, že by návštěva mohla být vyšší než obvykle. A opravdu – pár minut před začátkem koncertu nebylo v klubu téměř k hnutí. Kapela zahájila své vystoupení peckou „Na větvi“ a věrna svému tradičnímu repertoáru, pokračovala písní „Horoskop“. V tu chvíli se zdálo, že na setlistu nedošlo oproti jiným koncertům k žádné změně. V průběhu včera se ale ukázalo, že opak je pravdou a koncertní repertoár Krausberry se přeci jen maličko proměnil. Výborně naladěný Martin také zahájil svou pověstnou komunikaci s publikem. Jak je jeho zvykem, vyhlédl si pro své fórky v obecenstvu „vhodný terč“ a čile s ním vtipkoval, takže se okolní diváci výtečně bavili. Písnička „Souboj s hadem“ patří sice ke starší tvorbě kapely, ale protože ji na koncertech Krausberry delší dobu nehráli, dala by se řadit k inovacím. Naopak všem známá je trojice písní „Nálada“, „Táhne mi na čtyřicet“ a „Za starejch časů“. Jak se dalo očekávat, vytvořila se v zaplněném klubu velmi bouřlivá atmosféra. Přesto měla velká návštěva i své úskalí – když v ‚kotli‘ skupinka lidí začala pogovat (ne, to není omyl, tentokrát se na koncertě opravdu tančilo pankáčské pogo), nevyhnutelně narážela do kolem stojících lidí, kterým tato kratochvíle nebyla vždy po chuti.

Krausberry

Krausberry

Zatímco v první půli zpěvák čile komunikoval s publikem, v té druhé mluvil o poznání méně. A tak měla tato část koncertu větší spád. V rychlém sledu zazněly skladby „Horko“, „Kořenová zelenina“ a „Ten náš kluk“. Když zazněl „Slunečný hrob“, zavzpomínal si celý klub na kytaristu Radima Hladíka, který je s touto skladbou nerozlučně spjatý. Ačkoliv je její autorství Radimovi často připisováno, autorem hudby je ve skutečnosti Vladimír Mišík a text napsal Jiří Smetana. Pomalou píseň vystřídala svižná, tentokrát již zcela vlastní „Díra do hlavy“. Z repertoáru (vzhledem k blížícím se prezidentským volbám poněkud překvapivě) vypadla oblíbená píseň „Na hrad“, které se fanoušci po celý večer hlasitě dožadovali. Naopak zůstala balada „Poslední nádražák“. Pak už ale zněly pouze rychlé sklady jako „Emil“ či závěrečná „Do nebe“, díky kterým atmosféra v klubu mohutně gradovala. Závěrečné finále obstaraly hity „Můstek“, „Vlakem na Kolín“ a na úplný konec „Šiksa a Gadžo“.

Krausberry

Krausberry