Hudba Praha Band

17. 5. 2018 – Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Ája Dvořáčková

Hudba Praha Band

Hudba Praha Band

Z několika různých úhlů pohledu, by mohl náhodný fanoušek hodnotit koncert kapely HUDBA PRAHA BAND (HPB) v Malostranské besedě. Pojďme se na Rockovém světě na tyto pohledy onoho rockového fanouška podívat.

Pohled první – Atmosféra: Na to, že koncert byl téměř vyprodán, uvítala našeho rockera těsně před začátkem vystoupení až nezvykle klidná atmosféra. Sál byl uzpůsoben jak pro sezení, tak i pro stání. Před pódiem byl tedy dostatečně velký prostor, který kromě poslechu vyzýval také k tanci. Jenže prozatím zel jakousi podivnou prázdnotou, což působilo celkem nepřirozeně. U kapely jako je Hudba Praha Band by člověk čekal, že na podobném prostoru nebude k hnutí. Jenže on kupodivu zůstal poloprázdný po celou první polovinu. V té druhé už byl zaplněn celý sál, navíc publikum začalo svou přítomnost dávat najevo o poznání hlasitěji, než tomu bylo v první polovině koncertu. Atmosféra se tedy velmi pozvolna rozjížděla. Na začátku byla téměř na bodu mrazu, ke konci večera už dosahovala bodu varu. Rocker tedy mohl být spokojen.

Hudba Praha Band

Hudba Praha Band

Pohled druhý – Zvuk: HPB často uvádí, že má originální zvuk, tedy takový, jaký měla původní Hudba Praha, z níž HPB vzešla. Co se týče nástrojů, je to jistě pravda. Pravda je to také i pokud jde o personální obsazení. To, že většina členů HPB prošla Hudbou Praha, není žádné tajemství, naopak by pravověrný rocker měl tuto skutečnost znát. Jiná situace ohledně zvuku panovala z technického hlediska. Na začátku byl celkový sound kapely nevýrazný a zastřený. Chyběla v něm energie a dravost. Tedy ingredience, které byly pro originální Hudbu Praha tak typické. I když se zvuk postupem času začal zlepšovat a kytarám se vrátila jejich pověstná ‚řinčivost‘, něco tomu však stále chybělo. Tady fanoušek úplně spokojený být nemohl.

Hudba Praha Band

Hudba Praha Band

Pohled třetí – kapela: Už zde zaznělo, že převážná část členů HPB prošla původní legendární kapelou. Na tomto koncertě ze zdravotních důvodů chyběla doprovodná vokalistka Jamajka Koblicová a její absence se projevila víc, než by se mohlo zdát. Rozdíl byl patrný nejen ve zpěvu. Druhý ženský hlas kapele chyběl jako sůl. I přesto, že se zpěvačka Lucka Jandová snažila, seč mohla (a za to si zaslouží obdiv), Jamajčin hlas i show, kterou umí navodit zkrátka citelně scházely. Kapela bez ní jako by se téměř zastavila a působila dost sterilně. Hlavní zpěvák Zdeněk Hnyk je výrazově dost podobný Michalu Ambrožovi, což diváci dokáží patřičně ocenit. Snad to bylo způsobeno líně rozjíždějící se atmosférou, o které tu již byla řeč, ale tentokrát se zdálo jakoby Hnykův projev zpočátku poněkud vázl a zpěvák se do správného tempa dostával velmi pozvolna. To bratři Zatloukalové byli ve svých kytarových souhrách naprosto bezchybní. Totéž se dá napsat o spolehlivé rytmice ve složení Jiří Jelínek (basa) a Ludvík ‚Eman‘ Kandl (bicí). Jejich výkonu se prostě nedá nic vytknout. Náš rocker byl i přes veškeré připomínky poměrně spokojen a byl rád, že si i dnes může zajít na koncert kapely, která významně formovala jeho hudební vkus.

Hudba Praha Band

Hudba Praha Band

Pohled čtvrtý – písničky: Bylo by divné, kdyby se HPB nehlásila k takovým hitům jako: Zákon o zachování energie, Lunapark (která mimochodem zazněla s původním necenzurovaným textem, v němž se místo prázdného točí ruský kolo) nebo Můry či Realita a mnoho dalších, které zazněly v první polovině. Fanoušci je chtějí slyšet, tak proč jim je nezahrát, to je naprosto v pořádku. Každá kapela, by ale měla mít ambici psát i nové písničky a je potěšitelné, že HPB jí má. To dokázala zbrusu nová píseň Někdo jde bytem, která do klasického repertoáru zapadla s neuvěřitelnou samozřejmostí, a dočkala se zaslouženého ohlasu. Publikum se v Malostranské besedě dočkalo i dalších klasických pecek, mezi kterými nechyběla ani Emanem zpívaná Ryba Badys, která sice nebyla tak divoká jako před mnoha lety, což je pochopitelné, přesto s ní bylo publikum včetně našeho rockera spokojeno. Ten výběr písniček s povděkem kvitoval. Nepřestává však doufat, že se v budoucnu dočká více novinkových písní.

Hudba Praha Band

Hudba Praha Band

Jakkoli mohou tyto čtyři pohledy ve svém detailu působit poměrně kriticky, náš fanoušek odcházel z koncertu spokojen a těch několik výhrad, které během večera měl, se v jeho celkovém dojmu lehce ztratilo.