Gregg Allman Tribute Concert

7. 12. 2018 – Písecká brána, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Jiří Šimák

Zleva: Pavel Marcel, Standa Hörner, Jan Holeček

Zleva: Pavel Marcel, Standa Hörner, Jan Holeček

Spontánní nápad uctít památku GREGGA ALLMANA, který v loňském roce dostala skupina jeho českých fanoušků, měl letos pokračování. Tentokrát v pražské kavárně Písecká brána vystoupila dvě velmi zajímavá seskupení špičkových muzikantů.

První sestava si říká Underground Blues Session. Velkou devízou kapely jsou hned tří kytaristé: Jan Martínek, Joe Karafiát a Petr Roškaňuk. To může být zároveň trochu riskantní, neboť se snadno může stát, že zpěv bude utopen za mohutnou stěnou kytarového zvuku. V Písecké bráně k tomu v jednu chvíli skutečně došlo… Sestavu doplňují Milan „Prase“ Panocha (bicí) a baskytarista Václav Březina. Většinu písní zpíval Honza Martínek. V jeho podání zazněly například Pride And Joy nebo letitá Crossroads. Joe Karafiát se postavil za mikrofon ve slavné Hendrixově písni Hey Joe. Přestože téměř nikdo z publika kapelu neznal, zaslouženě se dočkala bouřlivého ohlasu. Asi třičtvrtěhodinovou jízdu zakončila pecka Where Were You Tomorrow.

Underground Blues Session

Underground Blues Session

Potom se na scéně objevila bezejmenná parta muzikantů, kteří se sdružili okolo výtečného zpěváka a hráče na hammondky Honzy Holečka. První kytary se chopil Honzův věrný souputník Jindra Musil, na druhou kytaru si v několika písních zahrál Pavel Marcel, který ještě donedávna působil v české legendě jižanského rocku – v kapele Pumpa. Rytmickou dvojici tvořili Dan Hubáček (bicí) a Standa Hörner, kteří jsou dokonale sehraní ze Sign Of 4. Kdo při pohledu na tuhle sestavu tušil, že půjde o výjimečný hudební zážitek, nespletl se.

Zleva: Jindřich Musil, Standa Hörner, Jan Holeček

Zleva: Jindřich Musil, Standa Hörner, Jan Holeček

Základ repertoáru kapely tvořily písně kultovních Allman Brothers Band, legendy jižanského rocku. Zazněly proto například Soulshine či Stormy Monday (ta původně pochází od bluesmana T-Bone Walkera, nicméně „Allmani“ ji také hrávali). Od čtveřice Crosby, Stills, Nash & Young zazněla Almost Cut My Hair, kterou původně nazpíval sám její autor David Crosby. Z pódia se od počátku vystoupení pražského „all star bandu“ valilo neuvěřitelné množství energie, které se příchodem hostujícího Pavla Marcela ještě znásobilo, takže v Písecké bráně doslova tryskal energetický gejzír. Publikum se rádo dalo strhnout a pod pódiem vytvořilo parádní atmosféru. Protože časový harmonogram byl neúprosný, přišla na řadu závěrečná pecka Born To Be Wild. V tu chvíli nadšení všech rockerů dostoupilo vrcholu a nebralo konce. Publikum se sice ještě notnou chvíli dožadovalo přídavku, ale marně.

Zleva: Jindřich Musil, Dan Hubáček, Standa Hörner

Zleva: Jindřich Musil, Dan Hubáček, Standa Hörner

Tak jako minulý rok patřil závěr jižanského večírku neformální pohodové konverzaci. A kdo chtěl, mohl se dívat na záznam koncertu Allman Brothers Band z newyorského Beacon Theatre.

Celá fotogalerie: