Energit

23. 5. 2018 – Písecká brána, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Ája Dvořáčková

Energit

Energit

Od té doby, co v loňském roce jako bájný Fénix povstala z popela legenda jménem ENERGIT, neúnavně objíždí tahle kapela česká pódia a předkládá svým fanouškům vrchovatou porci prvotřídní muziky. Jejich květnový koncert v pražské Písecké bráně toho byl nejlepším důkazem.

Úvod koncertu, který začal nezvykle brzy (už v 19:30), byl poznamenán technickými problémy a první písnička I don’t Need No Doctor musela být kvůli nim přerušena. V té chvíli mnohým z nás nejspíš pěkně zatrnulo, neboť zvuk na pódiu nebyl z nejlepších, což nikomu, včetně samotné kapely na náladě nepřidalo. Zároveň se ukázala obrovská profesionalita muzikantů, kteří po chvíli přerušenou písničku s obdivuhodnou samozřejmostí dohráli.

Energit

Energit

Od té doby běželo vše jako na drátkách a povětšinou sedící publikum se dostávalo do varu. Však k tomu mělo pořádný důvod. Takové pecky jako Loneliness, Blue Dance nebo legendání Freedom nemohou nechat v klidu snad žádného fanouška poctivé muziky. Vladimíru Padrůňkovi byla věnovaná krásná instrumentálka Moth. V Energitu se sešla česká bluesrocková smetánka. Během koncertu posluchač leckdy neví, zda má svou pozornost dřív zaměřit na procítěná sóla Luboše Andšta, vnímat mistrně sehranou rytmiku Jirky Zelenky s Gumou Kulhánkem nebo se zaposlouchat do nadpozemského zpěvu podpořeného bezchybnými Hammondy Honzy Holečka. Tohle všechno dělá z koncertu Energitu neopakovatelný zážitek. Jediné, co ho v Písecké bráně trochu devalvovalo, byla špatná akustika, která se pochopitelně podepsala na kvalitě zvuku.

Energit

Energit

Ve druhé polovině vedle vlastních skladeb zaznělo daleko více coververzí, než tomu bylo v první části koncetu. Tou první byla Soulshine, kterou asi nejvíc proslavili američtí Allman Brothers. Zaslouženého ohlasu se dočkala také nejnovější písnička, kterou má kapela ve svém repertoáru Black point. Asi největším překvapením (a nutno říci, že velmi příjemným) pro mnohé bylo oznámení, že Energit v současné době pracuje na své další desce. Z ní zazněla bluesovka You’ve Hurt Me Deeply. V celé Písecké bráně se nenašel nikdo, koho by nepotěšila skvělá Noc je můj den. Závěr koncertu patřil opět coververzím. Nejprve zazněla ‚Stounovská‘ klasika Jumping Jack Flash a koncert vyvrcholil přídavkovou Crossroads.

Energit v Písecké bráně dokázal, že i po 45 letech od svého založení má energie na rozdávání.

Celá fotogalerie:

Oficiální web kapely