Doctor Victor, Merlin

11. října 2018 – Klub Vagon, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Petr Dolejš Koch

Dan Horyna

Dan Horyna

Charismatický zpěvák DAN HORYNA před třiceti lety založil kapelu MERLIN, ve které s jednou menší přestávkou působí dodnes. Koncert na oslavu tohoto jubilea kapely se konal v pražském klubu Vagon, kde jako speciální host vystoupila stále populárnější mladá parta DOCTOR VICTOR.

Ačkoliv věk ani jednoho z členů kapely Doctor Victor nejspíš ještě nepřekročil „merlinovský věk“, je jasné, že se tahle parta vzhlédla v  glammetalových kapelách, které plnily sály především v  osmdesátých letech. Neznalého fanouška možná napadla otázka, proč ve Vagonu vystoupil právě Doctor Victor. Odpověď možná spočívá v Danově oblibě amerických kapel. Zvuk Doctora Victora totiž právě skupiny Quiet Riot či Mötley Crüe velmi připomínal.

Doctor Victor

Doctor Victor

Poplatná tomu byla i „retro“ show, kterou kapela ve Vagonu předvedla. Pódium v klubu je však na tenhle koncertní styl bohužel malé, a tak rockeři museli své běhání po scéně poněkud omezit. Vyrovnali se s tím ale se ctí. Jediný původní člen kapely Vojtěch Bureš se předvedl jako správný lídr, když svým nápaditým vystupováním doslova strhl vagoňácké publikum, které reagovalo téměř na každý jeho pohyb. Někdy však jeho styl komunikace s fanoušky hraničil až s patetičností a neškodilo by mu více střídmosti. Nicméně faktem je, že podobně se na pódiích prezentují i ony americké kapely, kterým se Doctor Victor podobá. Takže vlastně i v tomto ohledu se Vojtovi není co divit. Důležité každopádně je, že muzika Doctora Victora lidi v klubu bavila.

Dramaturgie koncertů Merlina se již několik let nemění. Odehrává se podle tohoto schématu: na úvod zazní starší Těžké jsou návraty domůŽivot je blázen, pak kapela přehraje celou desku Transmise (2016) a na závěr zazní ještě dva osvědčené hity. To sice samo o sobě není nijak špatný formát, navíc fanoušky stále baví. Jenže ve Vagonu šlo o výroční koncert, takže nějaká změna se dala očekávat. A opravdu přišla.

Merlin - současná sestava

Merlin – současná sestava

Po úvodní skladbě Těžké jsou návraty domů (převzaté z dob původního Vitacitu) zazněly ještě Hráč a Tanec nad propastí, které obě pocházejí z Transmise. Ale potom už Dan Horyna pozval na pódium dva hosty, kterými byli zakládající členové Merlina Marek Podskalský (kytara) a Jarda Vojtěch (basa). Kdyby tahle trojice zahrála něco jiného než dávné pecky Život je blázen a Nevada, bylo by něco v nepořádku. Takže není divu, že si pánové pro svůj krátký vstup zvolili právě tyhle písně. Ačkoliv aktuální sestava Merlina parádně šlape a energie z kapely doslova tryská, troufnu si říct, že pamětníci byli potěšeni tím, že na pódiu vidí téměř celou původní sestavu.

Merlin - zakládající členové

Merlin – zakládající členové

Jen co Marek s Jardou odešli ze scény, objevil se další host. Tentokrát to byl Vojta Bureš z kapely Doctor Victor. Ten si s Merlinem zahrál pomalou věc Narodil se svět, věnovanou nedávno zesnulému zpěvákovi Vláďovi Šafránkovi a hlavně kytaristovi Tomáši Berkovi, který právě 11. října odešel do muzikantského nebe. Koncert provázel ještě jeden výrazný moment: Dan pozval na pódium svou maminku, která ve Vagonu oslavila úctyhodné 92. narozeniny. Při zpěvákovu dojemném přání a objetí zjihlo nejedno tvrdé rockerské srdce. Pak už se kapela vrátila ke svému obvyklému repertoáru v němž nemohla chybět ani pecka Tibet ze stejnojmenného alba, a skrze písničky Závislost, Holka my to dokážem, Prostě chlap a další dovyprávěla příběh, který se na desce Transmise odehrává.

Dan Horyna s maminkou

Dan Horyna s maminkou

Popis atmosféry v klubu jsem si tentokrát nechal netradičně na závěr reportu. Byla díky výjimečnosti celého večera, pozitivní energii kapely a Danovu neutuchajícímu entuziasmu více než bouřlivá – přesně tak, jak to na správných narozeninách má být.

Celá fotogalerie: