Dan Bárta & Illustratosphere – Mezi vrcholy tour

28. 3. 2018 – Palác Akropolis, Praha
Text: Ivana Krulišová
Foto: Ája Dvořáčková

Dan Bárta & Illustratosphere

Dan Bárta & Illustratosphere

DAN BÁRTA, zpěvák s nezaměnitelným hlasem, je vždy zárukou skvělého hudebního zážitku. Ne náhodou je tento devětačtyřicetiletý charismatický interpret, textař a skladatel dvanáctinásobným držitelem Ceny Anděl a nositelem ocenění Zpěvák čtvrtstoletí.

Vyprodaný koncert v pražském Paláci Akropolis dával již dopředu tušit, že nejinak tomu bude i tentokrát. Bárta se svým dlouholetým projektem Illustratosphere, složeným zejména z předních jazzových instrumentalistů, vystoupil v rámci turné, které dostalo název Mezi vrcholy tour 2018. V sestavě, kde každý z hráčů je obrovská muzikantská osobnost, jsme se mohli těšit na Roberta Balzara, kontrabasistu a baskytaristu známého z J.A.R. nebo z Robert Balzar Tria, Filipa Jelínka, klávesistu a „výtvarníka aranží“ (jinak také J.A.R.), a kytaristu Miroslava Chyšku (Jana Lota, J.A.R., Ostrak Mode). Očekávanou a velmi povedenou novinkou bylo angažování uznávaného bubeníka mezinárodního formátu Martina Valihory (Hiromi, Collegium Music, Katarzia aj.).

Martin Valihora

Martin Valihora

Natěšení Pražené, kteří si vystáli dlouhou frontu před vchodem do Akropole i u šatny, se dočkali téměř přesně úderem dvacáté hodiny. Za zvuků skladby Na i v ní se objevil Dan a zahájil koncert vtipnou omluvou za malé zpoždění. Slíbil publiku, tvořenému příslušníky a hlavně příslušnicemi všech věkových kategorií, že s kapelou zahrají pár písní starých, pár písní středního věku a pár písní nových. A tak se také stalo. Postupně zazněly songy ze začátků Illustratosphere, hodně prostoru dostalo zatím poslední album Maratonika, z nějž zaznělo několik skladeb včetně anglicky zpívané Languages, Romantik Lyrik s nesmírně poetickým českým textem nebo Opýšeme inaší s textem pro změnu psychologicko-filozofickým. Všechny tyto hypnotické melodie a Danovo čarování s hlasem umožnily většině publika „odletět“ do jiných sfér, kam se ostatně přemisťoval i zpěvák sám…

Dan Bárta & Illustratosphere

Dan Bárta & Illustratosphere

Byl to koncert ve znamení střídání. Střídání stylů od jazzu přes reggae, world music a funk až po experimentální pop, střídání dvou mikrofonů, střídání česky a anglicky zpívaných písniček. Vše plynulo naprosto nenásilně, a třebaže publikum nebylo úplně roztančené a rozdováděné, každou skladbu odměnilo obrovským potleskem. Při tklivém songu Maratonika ze stejnojmenného alba zpěvák nechal oschnout svoje propocené šedé tričko v sedě na stoličce, aby pak znovu pokračoval v sugestivních tanečních kreacích při rytmičtějších písních Oblaka dobra a Moje vina, kdy přebíhal od mikrofonů za bonga a lezl tak do zelí Martinovi Valihorovi. Došlo i na slib v podobě ochutnávky z připravovaného nového alba (zdá se, že Bárta se snaží dodržet pětiletý rozestup mezi vydanými deskami). Máme se opravdu na co těšit!

Koncert příjemně pokračoval a publikum ocenilo i zpěvákovy vtipné glosy mezi skladbami; poněkud chladnější introvertní posluchače se Danovi podařilo roztančit při rytmických a známějších písních Wo-Ba-Si-U a B’Artagnan, do které zaranžoval pár tónů a veršů ze známého songu Sweat (A la la la la long) od Inner Circle. Zpěvák nezapomněl představit a poděkovat všem členům své kapely, zvukaři a také Romanu Týcovi, autorovi zajímavé projekce. Ve 21.40 sice frontman zahlásil odchod a rozloučil se, ale tleskající publikum a výskající fanynky si záhy vynutily jeho návrat na pódium.

Ve třech přídavcích dali Dan Bárta s Illustratosférou najevo, že od nich nemusíme čekat pouze intimně pojatý koncert.

Celá fotogalerie: