Blues Amplified

Text: Luboš Hnát
Foto: Kateřina Smid

Blues Amplified

Blues Amplified

Kapela BLUES AMPLIFIED již nějakou dobu neúnavně brázdí česká klubová pódia a se železnou pravidelností vystupuje v pražském klubu Vagon na Národní třídě. Jejich zdejší srpnový koncert byl zpestřen o křest knihy Jindry Vobořila Žižkovská opera, o které se na Rockovém světě v brzké době také dočtete. Navíc bylo vystoupení obohaceno o několik hudebních překvapení.

Protože program celého večera byl dlouhý, začala kapela své vystoupení krátce po 21. hodině. Úvodní peckou se stala klasická hardrocková jízda All Night Long, která přitáhla publikum pod pódium a naladila ho na výborný koncert. Není to tak dlouho, co došlo v Blues Amplified ke změně na bubenické stoličce, na které nyní sedí bigbítový veterán Pepa Havlíček, který svými bohatými zkušenostmi kapelu obrovsky posunul vpřed. Kromě autorské tvorby Blues Amplified na svých koncertech donedávna zařazovali poměrně hodně coververzí. Proto jistým překvapením bylo, že tentokrát na setlistu zůstaly pouhé dvě. Tou první byla skvělá verze Going‘ Down od Freddyho Kinga. Druhou předělávkou se pak stala All Right Now, ale v té chvíli bylo k závěru koncertu ještě hodně daleko: čekala nás pořádná porce parádních skladeb autorské dvojice Holeček – Musil.

Blues Amplified

Blues Amplified

Velkou devizou Blues Amplified je neuvěřitelná energie, která doslova prýští ze zpěváka a multiinstrumentalisty Honzy Holečka, který v kapele hraje zejména na basu, ale nevynechává ani piano a tentokrát se ve Vagonu na malou chvíli chopil dokonce i foukací harmoniky. Pozadu ovšem nezůstává ani kytarista Jindra Musil, který ve chvílích, kdy Holeček usedl k pianu, hrál na basu a znělo to perfektně. Že pánové umějí napsat i krásné křehké písničky, dokazovaly Chance a Emptiness.

Už jsem se zmiňoval, že z repertoáru Blues Amplified vypadly téměř všechny coververze. Nahradily je písničky kapely Afterglow, což je jedna ze skupin, v níž se setkávají Honza Holeček a Jindra Musil. Afteglow je momentálně v jakémsi umělém spánku a bylo by škoda, kdyby její písničky ležely ladem. Blues Amplified oprášili takové skladby jako Why Did I Fall For You, I’ve Never Heard This Before nebo pomalou I Wanna Thank You. Všechny byly zaranžované pro trio a vyzněly perfektně, což publikum náležitě ocenilo.

Blues Amplified - Honza Holeček

Blues Amplified – Honza Holeček

Další kapelou v níž Honza s Jindrou působili, a která je prozatím ve stavu hibernace, je Freeway Jam: od ní zazněla skvostná Chicago Woman. Energický koncert se pomalu chýlil ke svému závěru a setlist obsahoval už jen několik písní, které Blues Amplified nadšenému publiku naservírovali. Fanoušci se ovšem nechtěli s odchodem kapely smířit, a tak si vynutili alespoň jeden přídavek, kterým se stala zmíněná pecka All Right Now z repertoáru kapely Free.

Hned po skončení koncertu se na pódiu odehrál křest knihy nestárnoucího rockera Jindry Vobořila. Za účasti kmotrů kytaristy Pepy Kůstky a bubeníka Pepy Havlíčka byla jeho Žižkovská opera netradičně praženou kávou pokřtěna. Rockový svět brzy přinese podrobnější recenzi knihy. Již dnes ji ale můžeme s klidným svědomím všem rockovým fanouškům doporučit.

Křest knihy Jindry Vobořila "Žižkovská opera"

Křest knihy Jindry Vobořila „Žižkovská opera“

Po slavnostním aktu ještě vystoupila kapela Led Zeppelin Revival. Té však na Rockovém světě věnujeme samostatný report někdy příště.

Celá fotogalerie: