Beth Hart

29. 11. 2018 – Forum Karlín, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: David Webr

Beth Hart

Beth Hart

Zhruba po roce se do Prahy vrátila bluesová královna BETH HART. Stejně- jako vloni Beth Prahu navštívila v rámci turné k desce Fire On The Floor (20016). A také tentokrát nadchl její koncert téměř vyprodané karlínské Forum.

Patnáct minut po dvacáté hodině, tak dlouho si muselo publikum počkat, se rozeznělo krátké intro. Po něm už se na pódiu objevilo trio muzikantů, kteří zpěvačku na jejím turné doprovázejí. Sálem se začal rozléhat Bethin zpěv, jenže jí samotnou nebylo nikde vidět. Až po chvilce si bystré oko návštěvníka ze zadních řad všimlo, že zpěvačka stejně jako minule prochází mezi lidmi. Jako první písničku si letos zvolila Love Gangster ze svého aktuálního alba.

Je jen dobře, že Beth zvolila jiný setlist než při svém předchozím pražském vystoupení. Ubylo v něm tichých písní, jednou z mála byla Ain’t No Way z repertáru božské Arethy Franklin, kterou Beth odzpívala pouze za doprovodu akustické kytary Jona Nicholse. Bohužel písnička byla tak tichá, že obzvláště posluchači v zadních řadách byli rušeni hlukem z blízkého baru.

Beth Hart

Beth Hart

Jiné skladby v jejím repertoáru naopak zůstaly. To je případ dvojice písní z alba Boom Boom Bang Bang (2012). Protože celá tahle deska je mimořádně vydařená, byly Better Man a Swing My Think Back Around hodně velkým zážitkem. Obzvláště posledně jmenovaná, která navodila atmosféru třicátých let minulého století, byla pro fanoušky opravdovou lahůdkou.

Několik písní si Beth zahrála u piana, čímž kapela získala další rozměr, ale na druhou stranu tím koncert malinko ztratil na energii. Přeci jen když zpěvačka zpívá jen s mikrofonem v ruce, působí daleko živěji, než když sedí a zpívá za pianem.

V několika písních bluesmanka připomněla svou spolupráci s kytaristou Joe Bonamassou, ze starší nahrávky na Don’t Explain (2011) zazněla Your Heart Is As Black As Night. Z té letošní Black Coffee zase vybrala Why Don’t You Do Right a rokenrolem načichlá Saved.

Beth Hart

Beth Hart

Stejně tak jako vloni zdobil celé vystoupení americké zpěvačky perfektní zvuk. Na poslední část koncertu se Beth vrátila za piano a tentokrát jen sama zazpívala poslední tři písničky. Byla mezi nimi i tklivá Tell Her You Belong To Me, během níž se interpretka rozplakala a musela na malou chvíli přestat hrát. Po malé emocionální pauze zpěvačka skladbu, kterou v roce 2015 nahrála se samotným Jeffem Beckem, dokončila.

K albu Fire On The Floor se zpěvačka vrátila až v přídavku, kdy z něho postupně zazněly: Baby Shot Me Down, Love Is A Lie a závěrečná Fire On The Floor.

Letošní koncert Beth Hart trval „pouhých“ devadesát minut, osobně bych uvítal, kdyby Beth ještě nějakou chvíli zpívala. Na to si však budu muset počkat do 6. prosince 2019, kdy se do Prahy opět vrátí.