Penzistor, Loretta

6. 12. 2017 – Klub Vagon, Praha
Foto: Jiří Ryszawy

Loretta

Loretta

Po dlouhých 26 vydala ženská kapela LORETTA novou desku, kterou příznačně nazvala „Návrat“. Kapela se své CD rozhodla pokřtít na dvou koncertech. Ten první se odehrál v pražském klubu Vagon. Jako hosta si Loretta pozvala přerovskou kapelu PENZISTOR.

Penzistor začal svou ‚důchodcovskou‘ show krátce po deváté hodině. Kapela se na pódiu objevila v svých rádoby vtipných převlecích za staré dědky a spustila svůj jednoduchý bigbít. Pod pódiem bylo v tu chvíli úplně prázdno a tak tomu i zůstalo po celou dobu vystoupení Penzistoru. Prázdného prostoru využil zpěvák Jiří Štěpánek k tomu, aby se tu a tam po klubu proběhl a při písni „Chopper dědek“ dokonce i projel na malém kole. Kapela pražské publikum bohužel nezaujala ani svými texty o stáří a stárnutí. Trefně to okomentoval jeden z návštěvníků klubu: Fakt nevím, proč mám ve svých 53 letech poslouchat písničky o tom, jak je moje generace stará

Loretta na vagóňácké pódium nastoupila krátce před desátou hodinou. Úvod koncertu obstaraly dvě starší písničky, které otevírají první eponymní album kapely z roku 1990, „Stíny v ulicích“ a „Komedie láska“. Kapela kromě nového CD představila pražskému publiku také svou novou posilu – bubenici Soňu Formanovou. Tu předchází pověst výborné muzikantky a zvěsti před koncertem hovořily o tom, že se kapela s ní dostala na vyšší úroveň. Hned začátek koncertu dal těmto hlasům za pravdu. Soňa nejenže dala kapele novou energii a společně s baskytariskou Janou Staňkovou vytvořila bezchybnou rytmickou sekci, ale také obohatila Lorettu o další vokál. Po první pecce z nové desky, písni „Tajná láska“, hosté – herec Jiří Dvořák a hudební publicista Petr Korál – nové CD pokřtili.

Kmotři nového CD - Jiří Dvořák a Petr Korál

Kmotři nového CD – Jiří Dvořák a Petr Korál

Po slavnostním okamžiku zůstal ještě Jiří Dvořák na pódiu, aby kapele vypomohl v písničce „Nezařaditelnej“, ke které mimochodem napsal text. Celý set byl vhodně poskládán ze starších, jako jsou třeba „Zlost“ či „Hrobník“, i z novějších písniček, těmi byly například „Nos do vlasů“ nebo „Už žádný slzy“. Posledně jmenovaná píseň není vlastně úplnou novinkou, protože jí kapela již nějakou dobu hraje. Na rozdíl od předchozího Penzistoru se Lorettě pod pódium podařilo nalákat publikum, takže v klubu nakonec zavládla bouřlivá atmosféra. A ta ještě gradovala vždy, když kapela zahrála nějakou svou osvědčenou pecku, jako třeba „Rudé komando“. Na albu „Návrat“ se objevil i další velký hit kapely „Metalová holka“ a ani ten kapela nezapomněla zahrát. Lorettu vždy zdobil krásně nakřáplý hlas Darii Hrubé, který byl i tentokrát stejně jako její hra na kytaru bezchybný. A stejně bezchybná byla i druhá kytaristka Pavla Horňáková. Kapele Loretta to ten večer prostě hrálo skvěle.

Jiří Dvořák se autorsky na desce podílel a dokonce i jako interpret v písni Nezařaditelnej, kterou si s Lorettou na křestu "zazpíval",  či spíše odmluvil!

Jiří Dvořák se autorsky na desce podílel a dokonce i jako interpret v písni Nezařaditelnej, kterou si s Lorettou na křestu „zazpíval“, či spíše odmluvil!