Kapriola, Limetal

8. 2. 2017 – Lucerna Music Bar, Praha
Foto: Kateřina Smid

Limetal - Fanny Michalík

Limetal – Fanny Michalík

Zhruba po roce a půl své existence vydává kapela LIMETAL svou debutovou desku, jejíž křest proběhl  v pražském Lucerna Music Baru. Limetal si navíc pozval zajímavého hosta– dívčí metalovou kapelu KAPRIOLA. Role kmotrů novinky se pak ujali členové kapely Kabát.

Úderem osmé hodiny se na pódiu objevila kapela Kapriola. Ačkoliv je Kapriola ženskou kapelou, za bicími tentokrát seděl muž, což pro mě bylo prvním překvapením večera. Tím mužem na bubenické stoličce byl teprve čtrnáctiletý Vojta Sedlák, ale k jeho výkonu se v tomto reportu ještě dostanu. Přiznávám, že Kapriolu jsem měl možnost vidět a slyšet úplně poprvé. Věděl jsem sice, že se mohu těšit na metalový nářez, ale celková tvorba kapely mi byla neznámá. Musím říct, že jsem byl jejich výkonem docela potěšen. Kapriola měla na svůj set vyhrazeno zhruba 40 minut, během kterých zahrála průřez celou svou tvorbou. Nejvíc se mi v hlavě usadila píseň „Všechny moje tváře“ s výrazným hitovým potenciálem. Celé kapele to výborně šlapalo. Lucerna se otřásala v rytmu nekompromisního metalového nářezu a kapela se dočkala od publika poměrně solidní odezvy. Byl jsem však doslova uhranutý výkonem bubeníka Vojty Sedláka, který si na svůj věk počínal jako zkušený mazák. Troufám si prorokovat, že pokud se bude Vojta bicím dále věnovat, vyroste z něho bubenická hvězda typu Miloše Meiera. Zajímavou vsuvkou bylo sólo na housle v podání kapelnice Dony Michelle, při kterém se publikum trochu zklidnilo. Údělem předkapel bývá horší zvuk, a to bohužel platilo i v Lucerně, takže jsem o něco hůř rozuměl zpěvu. Všechny ostatní nástroje byly nazvučené celkem solidně. Kapriole se tedy výborně podařilo naladit publikum na příchod hlavních hvězd večera.

Kapriola

Kapriola

Tak jako Kapriolu, i Limetal jsem viděl úplně poprvé, ale na rozdíl od ženské kapely jsem s tvorbou Limetalu obeznámený o něco víc. Tak jako na letošním eponymním CD, otevřela koncert píseň vonící dálkami a dobrodružstvím objevitelských cest, tedy „Amerika“. Na první poslech mě zaujal vylepšený zvuk, takže jsem se mohl naplno ponořit do začínajícího heavymetalového večírku. V úvodní části koncertu kapela přehrávala zejména nové písně ze své debutové nahrávky. Je trochu škoda, že jsem neměl možnost poslechnout si desku před koncertem. Se znalostí nových písní bych si je totiž užil mnohem víc. Nicméně třeba skvěle šlapavou „Sex´n´roll“ jsem si i přes její neznalost hodně užíval.

Limetal

Limetal

Je znát, že kapela spolu už hraje dost dlouho a souhra jednotlivých muzikantů se blíží dokonalosti. Ačkoliv v Lucerna Music Baru nebylo úplně vyprodáno, dokázalo publikum kapele připravit vřelou atmosféru, čímž koncert získal tu správnou rockovou resp. metalovou energii. První, a vlastně jednou z mála pomalých písní, byla krásně procítěná „S větrem v zádech“. Hodně se mi líbil zpěv Fannyho Michalíka, jehož hlas se prostě do této muziky hodí, a Fannyho duet se Standou Hranickým v písni „Rock´n´roll démon“ patřil k vrcholům této části koncertu. Kapela nezapomínala ani na starší skladby, byť s novými texty, to byl třeba případ rockové hitovky „Bigbít“. Potom už se na pódiu objevili členové kapely Kabát, aby Limetalu jeho nové CD pokřtili.

Limetal - Křest alba

Limetal – Křest alba

Křest jako by logicky předělil koncert. Po něm hrál Limetal více písniček ze své ‚citroňácké‘ historie. Ačkoliv převážná většina těchto písní dostala pozměněný či zcela nový text, musím uznat, že na síle jim to vůbec neubralo. A v mnoha případech se mi nové texty líbí dokonce víc než ty staré. To je případ písničky „Šarvátka“. K velmi zajímavým momentům patřila novinková píseň „Stará garda“, ve které jsou slyšet dudy, na ty na koncertě hrál Jan Lstibůrek. V poloakustické písni „Karolína“, která byla věnovaná zesnulé fanynce Limetalu, byly zase slyšet smyčce v podání dívčího smyčcového dua, ty sice nejsou v metalu až tak neobvyklé jako dudy, přesto šlo o příjemné oživení koncertu. Pomalu se přiblížil konec velmi vydařeného koncertu, a tak ještě dostal prostor famózní bubeník Lukáš Pavlík pro jeho skvělé sólo. Úplný závěr obstaraly staré hity včetně legendární předělávky od Judas Priest „V tu ránu“. Přídavkové „Na tenkém ledě“ a „Už víme svý“ zakončily skvělé metalové představení.

Limetal tímto večerem ukázal, že mu na české metalové scéně právem patří jedno z předních míst.

Limetal - Lukáš Pavlík

Limetal – Lukáš Pavlík

Celá fotogalerie – Limetal

Celá fotogalerie – Kapriola