Janovec a Čilimník

25. 3. 2017 – Mladotice
Foto: Aleš Lebduška

Janovec a Čilimník

Janovec a Čilimník

JANOVEC A ČILIMNÍK (J&Č) není pro kapelu příliš obvyklé jméno, přesto ve východočeském Ronově nad Doubravou kapela tohoto jména již 12 let existuje. A celých 12 let rád chodím na jejich koncerty, které nejsou bohužel příliš časté. O to víc si tyto koncerty užívám. Nejinak tomu bylo poslední březnovou sobotu v bývalém mlýně ve vesnici Mladotice.

Zasvěcení vědí, že předloňský koncert Janovce a Čilimníka na stejném místě skončil požárem mladotického mlýna, a proto kapela s humorem sobě vlastním své letošní vystoupení zahájila písní „Ohníčky“ od Krausberry. Úvod to byl sice vtipný, nicméně všichni v sále si přáli, aby letos na žádné skutečné ohníčky nedošlo. Myslím, že mohu hned z kraje svého reportu prozradit, že se žádný oheň naštěstí nekonal. J&Č jsou kapelou, která má ve svém repertoáru většinu písní převzatých, to ale vůbec ničemu nevadí, protože čas od času není od věci poslechnout si dobrou předělávku starých a povětšinou bluesových klasik. Jednou z těchto klasik je také „Got My Mojo Working“. Klasikou je také „Stormy Monday“ původně od T-Bone Walkera. To, že J&Č dělají předělávky sakra dobře, dokazují na každém svém vystoupení. Na jejich setlistu se objevují také klasické rock´n´rolly, což je případ klasické vypalovačky „Má rána jsou známá“, kterou u nás proslavil král rock´n´rollu Miki Volek. Po 11 letech se kapela odhodlala k vlastní tvorbě a zahrála dvě písničky z autorské dílny kytaristy Břéti Olivy, které celkem vtipně otextoval druhý kytarista Vašek Sýkora. Obě dvě písničky perfektně zapadly do kapelního repertoáru. Musím říct, že mě obě dost pobavily. Díky skvělému zvuku bylo oběma písním dobře rozumět. O zvuk se starala kapela sama, jmenovitě její zpěvák a občasný klávesák David Lebduška, v Mladoticích se mu podařilo vykouzlit parádně čistý a jasný zvuk, prostě radost poslouchat. A s chutí jsem se zaposlouchal i do ‚Mišíkovky‘ „Město z peřin“. Z kapely čišela obrovská pohoda. Na to jsem sice u J&Č celkem zvyklý, ale měl jsem pocit, že tentokrát se jejich pohoda promítla i do samotného hraní. Zkrátka a dobře, po muzikantské stránce se mi mladotický koncert líbil víc, než kdy jindy. První polovinu koncertu uzavřela pohodová ‚kalandrovka‘ „Lodník“.

Druhá polovina koncertu začala opileckou „Bad Bad Whiskey“, kterou si skvěle zazpíval pianista Honza Jaroš. Výborně vyzněla i ‚coutryovka‘ „You Wreck Me“, ve které si Břéťa Oliva vystřihl perfektní sólo, to bylo sice delší než obvykle, ale myslím, že nikomu z přítomných to nijak zvlášť nevadilo. Mezi skladby starých bluesmanů skvěle zapadla i písnička „Easy“ od Faith No More. Následující pecky „Dětské šaty“ a „Sladké je žít“ jsou stálicemi repertoáru Janovce a Čilimníka. Skvěle vyzněla i „Back To The Ground“ od mladého pianisty Jamie Culluma. Bluesový večer se pomaličku nachýlil ke svému konci, a tak kapela ještě zahrála výbornou pecku „Bohové“, kterou publikum náležitě ocenilo. Hlas pianisty Honzy Jaroše zněl i ve dvou závěrečných písních koncertu. A té první „Blues starý ženský“ sedl jeho zpěv jako pověstná prdel na hrnec. Na úplný závěr pak zazněla ještě „Mustang Sally“, kterou si kapela vtipně překřtila na ‚Mastný zelí‘. Přídavek pak obstaral velký hit Joe Cockera „You Can Leave Your Hat On“.

Mladotický koncert Janovce a Čilimníka byl velmi pohodovou záležitostí, která musela potěšit nejen mě, ale všechny přítomné.