60 Rocků Dana Horyny

13. 6. 2017 – Klub Vagon, Praha
Foto: Kateřina Smid

Merlin - Dan Horyna s Maminkou

Merlin – Dan Horyna s Maminkou

Jeden z nejvýraznějších zpěváků české rockové scény DAN HORYNA před nedávnem oslavil šedesáté narozeniny. Na oslavu svých kulatin Dan uspořádal velký koncert, který vtipně nazval 60 ROCKŮ DANA HORYNY pro konání téhle párty si zvolil sobě blízké prostředí hudebního klubu Vagon. Kromě Danova Merlina vystoupily spřátelené kapely Harlej a Pumpa, která nahradila původně avizované Aleš Brichta Trio.

Za ta léta co do Vagonu chodím se stalo snad poprvé, že koncert začal před 21 hodinou. Celou oslavu tedy odstartovala asi ve 20:15 kapela Harlej. Do klubu jsem vstupoval téměř současně s prvními tóny pecky „Zfetovanej“, takže jsem písničku slyšel jen zpovzdálí. Ale už tu druhou „Kapitán Morgan“ jsem si poslechl pěkně z blízka.

Harlej

Harlej

Jednoduché popěvky Harleje na publikum dobře zabírají, většina přítomných se výborně bavila a společně s kapelou si ráda zazpívala. Ve Vagonu navíc panoval hned od začátku dobrý zvuk, takže bylo rozumět i textům písniček. Sympatickým výkonem se prezentoval zpěvák Tomáš Hrbáček, kterého jsem viděl zpívat snad poprvé. Měl jsem dojem, že muzikanti jsou zvyklí na větší pódia než to, které je ve Vagonu, chvílemi to dokonce vypadalo, jako by se kapela nemohla na malém pódiu srovnat. Soudě podle vřelé odezvy, které se kapele dostávalo, tahle drobnost publiku ani v nejmenším nevadila. Sečteno a podtrženo, Harlej na úvod skvěle naladil publikum, které se už těšilo na následující kapelu, kterou byla legendární Pumpa.

Pumpa

Pumpa

Česká legenda jižanského rocku Pumpa má od začátku letošního roku nového zpěváka Miloše Maříka. Ten do kapely poměrně rychle zapadl a hlasově skvěle nahradil svého předchůdce Zdeňka Jakubce. Pumpa začala svůj set hitovkou „Hodim si lano“. Hned od začátku to kapele skvěle šlapalo. Ačkoliv oproti předchozímu Harleji prostor před pódiem mírně prořídl, atmosféra byla i nadále výborná. Konec konců sama kapela se o to starala měrou vrchovatou a její písničky jako třeba „Potravní řetězec“ nebo hodně vtipný „Slabikář“ publikum neskutečně bavily. Stalo se už tradicí, že pokud na jednom koncertě spolu vystupují spřátelené kapely Pumpa a Merlin, přijde si Dan zazpívat písničky, které v roce 1986 s Pumpou nazpíval na singl – „JZD Hrábě“ a „Otužování“.

Pumpa a Dan Horyna

Pumpa a Dan Horyna

Třetí píseň, kterou Dan s Pumpou čas od času zpívá, „Pokaždý když jsme někde hráli“ tentokrát bohužel nezazněla. Viděl jsem Pumpu už tolikrát, že jsem si myslel, že mě kapela nemůže ničím překvapit, ale mýlil jsem se, protože kapela na konec svého koncertu zařadila nesmrtelný evergreen od AC/DC „Highway to Hell“. Po něm zazněl jeden ze jejich největších hitů „…tak tradá“ a přídavek obstarala písnička s příznačným názvem „Konečná“.

Zlatým hřebem večera byl koncert oslavence Dana Horyny a jeho kapely Merlin, se kterou už téměř 30 let brázdí česká pódia. Také Merlin vystoupil s jednou změnou v sestavě – místo Michala Daňka se za bicími objevil Stanley Jahoda. Ovšem v tomto případě to chápu tak, že se jednalo spíše o záskok než o trvalou změnu sestavy. Dan opět prokázal, že má čuch na výborné muzikanty, neboť Stanley je prvotřídní bubeník. Merlin v loňském roce vydal skvělou desku s názvem „Transmise“, kterou kapela v současné době propaguje. Koncert však odstartovala dvojice starších písní „Těžké jsou návraty domů“ a „Život je blázen“.

Merlin

Merlin

Pak už kapela začala přehrávat celou desku „Transmise“. Je sice naprosto pochopitelné, že Dan novému materiálu věří (a také má čemu, deska se kapele opravdu povedla), ovšem při narozeninovém koncertě bych čekal, že bude přeci jen trošku pozměněn setlist tak, aby koncertu dal jakousi větší exkluzivitu. Na druhou stranu musím říct, že jsem viděl Merlin s tímto programem už asi po třetí a písničky z nové desky se mi líbí čím dál více. Celá kapela šlapala jako hodinky a energie, která z Dana sršela, byla prostě neuvěřitelná. Myslím, že spousta mladších by Danovi jeho entuziasmus mohla závidět. Celá oslava trvala už téměř neuvěřitelné čtyři hodiny, a tak není divu, že se na leckom začínala projevovat únava. Na mě tedy určitě, proto mi přišla vhod ‚cohenovská‘ „Lehkost bytí“, která našlapaný večírek přeci jen trochu zklidnila. Tahle písnička sice uzavřela album „Transmise“, nikoliv ale koncert, který ještě nějakou dobu pokračoval staršími písněmi, ať už to byl velký hit „Tibet“ nebo třeba skladba „Merlin“. Přídavek tentokrát obstarala píseň z Danova období Vitacitu „Těžké jsou návraty domů“.

Merlin

Merlin

Dan Horyna oslavil své narozeniny výtečným koncertem a dokázal, že v šedesáti mu to zpívá lépe než kdykoliv předtím. Nezbývá mi tedy než Danovi popřát, aby mu to takhle zpívalo ještě dlouhá léta.

Celá fotogalerie: