Twilight Force, Accept, Sabaton

4. 3. 2017 – Tipsport Aréna, Praha
Foto: Iva Juráková

Sabaton

Sabaton

Poslední dobou neposlouchám heavymetal tak často, jako v dobách svého mládí. To ale neznamená, že si nechám ujít dobrý metalový koncert. Když se na jednom pódiu sejdou ACCEPT a SABATON, můžete si být jistí, že půjde o sakra dobrý koncert, a ten si zkrátka nemohu nechat ujít. Snad aby toho metalu nebylo málo, je duo těchto velikánů doplněno ještě o mladíky TWILIGHT FORCE, a pořádná jízda může začít.

Program večera oznamoval, že švédští Twilight Force svůj set zahájí úderem 19. hodiny. Myslel jsem si o tom své a s příchodem do sportovní haly, kde se metalový svátek konal, jsem nijak nepospíchal. Proto mě překvapilo, že Twilight Force skutečně začali na minutu přesně. Naštěstí jsem tou dobou právě vcházel do haly, takže už stačilo pouze najít si místo, odkud budu celou show sledovat, což se mi po malé chvilce také podařilo. Jméno Twilight Force jsem do tohoto koncertu znal pouze z doslechu a o jejich muzice jsem nevěděl vůbec nic. Nicméně už pohled na scénu prozrazoval, že se kapela hodně vzhlédla v tolkienovském světě elfů, trpaslíků a skřítků. Nejen že do tohoto světa bylo zahaleno pódium, ale do tolkienovských kostýmů byli oblečení i všichni muzikanti. Hudebně šlo o power/speed s výraznou dominancí ‚symfonických‘ kláves. Tedy o styl, který mi příliš blízký není, nicméně nijak jej nehaním. Vedle zpěváka byl nejvýraznější postavou právě klávesák, který se stylizoval do role čaroděje, mimo to ještě zpíval ‚temnější‘ party v jednotlivých písních. Twilight Force měli pro svůj set vyhrazenu pouhou půlhodinku, během které se od části publika dočkali poměrně solidní odezvy. Pro mě ta půlhodina znamenala, že jsem se seznámil s novou kapelou, která mě sice nijak neiritovala, na druhou stranu mě nepřesvědčila natolik, abych se o ní začal zajímat.

Accept

Accept

Protože stanovený program byl dodržený na minutu přesně, objevila se na pódiu úderem 20. hodiny německá legenda Accept. Scéna se přirozeně změnila a nyní byla stylizovaná do industriálního stylu, který dokonale vystihuje muziku německých metalistů. Accept ve svém hodinovém setu zahráli největší hity své kariéry. Mezi ty se právem řadí i pecky, které nazpíval současný zpěvák Acceptu Mark Tornillo. Jednou z nich byla skvělá „Stalingrad“ ze stejnojmenné desky. Není pochyb o tom, že Tornillo je výborný zpěvák, ovšem občas by mohl ‚pilu‘, kterou má ve svém hlase, trošku mírnit, a zapojit do svého projevu trošku jemnější polohu, aby se od sebe daly jednotlivé skladby lépe odlišit.

Accept

Accept

Ale i přes tuto drobnou výtku jsem si spolu s vyprodanou sportovní halou užíval takové nesmrtelné hity jako „London Leatherboys“, „Princess of the Dawn“ a mnohé další. Vedle Marka Tornilla byl pochopitelně další ústřední postavou Wolf Hoffmann, jehož sóla jsou už léta poznávacím znamením Acceptu. Zvuk byl už při vystoupení Twilight Force na výborné úrovni a s příchodem Accept se jeho kvalita ještě zlepšila. Koncert pomalu gradoval, a tak kapela nutně musela zahrát megahit „Metal Heart“, při kterém sportovní hala doslova bouřila. Když ale zazněla poslední „Balls to the Wall“, vypuklo v hale pravé metalové peklo. Bylo to skvělé metalové představení. Osobně jsem právě zažil vrchol celého večera a bylo jen otázkou, zda se Sabatonu podaří tuhle skvělou jízdu překonat.

Accept

Accept

Po výtečném koncertu Accept jsem se musel občerstvit a vystát si pěkně dlouhou frontu na pivo. To byl důvod, proč jsem zmeškal intro ke koncertu Sabaton. Ono intro obstaraly úryvky skladeb „In the Army Now“ a „The March to War“. Na plochu sportovní haly jsem tedy vstupoval za zvuku úvodní písně „Ghost Division“. Nevím jak moc velká je popularita Sabatonu jinde ve světě, ale při prvním pohledu do pražské sportovní haly bylo okamžitě jasné, že Sabaton jsou mezi svými nejvěrnějšími. Publikum reagovalo doslova na každý tón a každé slovo svého velkého oblíbence Joakima Brodéna, který to s Čechy viditelně umí, což dokazoval i tím, že často komunikoval česky a publikum mu to vracelo hlasitým skandováním jeho oblíbené hlášky ‚…ještě jedno pivo‘.

Sabaton

Sabaton

Sabaton do Prahy sice přijeli podpořit svou poslední desku „The Last Stand“, ze které zazněly, pokud jsem dobře počítal, hned čtyři skladby včetně hitu „Sparta“, ale na setlistu se objevilo také dost pecek z celé jejich kariéry. Publikum bouřlivě ocenilo ty, které se bezprostředně týkaly české historie jako „Carolus Rex“ a zejména pak „Far from the Fame“, kterou hrají jen v Čechách. I když uznávám, že Sabaton mají na metalové scéně své nezpochybnitelné místo, začala mě jejich muzika lehce nudit, přece jen stále stejný zvuk kapely měl tendenci sklouzávat do jisté uniformity. Z tohoto pocitu mě naštěstí po chvíli vytrhla akustická „The Final Solution“. Překvapením večera nejen pro publikum, ale i pro samotnou kapelu, bylo předání zlaté desky za prodej alba „The Last Stand“. Ke každé písni běžel na velkoplošné obrazovce klip. Osobně se mi nejvíce zamlouval ten k „Resist and Bite“. Celý válkou a hrdinskými příběhy nasáklý koncert završila „Winged Hussars“.

Sabaton

Sabaton

Všem bylo jasné, že koncert nemůže skončit bez přídavku. Sportovní hala se ho dočkala po krátkých, ale o to intenzivnějších ovacích. A byl to přídavek opravdu vydatný. Obsahoval tři skladby včetně asi největšího hitu Sabatonu „Primo Victoria“.

Celý večer byl mimořádným metalovým svátkem, ve kterém si každý fanoušek našel to své. Ačkoliv se Sabaton prezentovali velmi dobrým výkonem, pro mě byli králové celého večera němečtí Accept.