UFO

Masters of Rock Cafe, Zlín – 7. 3. 2015
Foto: Lea Melnikovová
Korektury: Eva Houšková, RockShock

UFO - Phil Mogg

Angličtí hardrockoví veteráni UFO vydali po třech letech novou desku a po třech letech také zavítali do České republiky. Tentokrát se dějištěm koncertu stala Moravská rocková metropole – Zlín. Trochu netradičně byly ten večer na pódiu k vidění dvě tuzemské předkapely Fireball a Free Fall. Obě jsem však bez výraznějšího zájmu přečkal v předsálí a do sálu jen občas letmo nahlédl. Jejich vystoupení mi tedy nepřísluší jakkoliv hodnotit.

Pojďme tedy k hlavním protagonistům večera. Krátce před 22 hodinou se rozeznělo intro a po něm už kapela spustila skvělou pecku „Mother Mary“, z desky „Force It“, která byla nahrána ještě v roce 1997 na desku „Edge od the World“ projektu Mogg/Way . Na kapele byla od počátku znát velká pohoda, která se přenášela i do publika. Philu Moggovi to i po letech zpívá perfektně. Zvuku od začátku dominovala kytara Vinnieho Moorea, naopak lehce upozaděny mi přišli klávesy. Trochu nečekaně zazněl hned na začátku koncertu jeden z největších hitů skupiny „Lights Out“. Na Zlínský koncert si našlo cestu asi 400 fanoušků, kteří vytvořili příjemnou atmosféru a kapelu odměňovali zaslouženými ovacemi.

UFO

UFO aktuálně jedou turné na podporu propagace nové desky „A Conspiracy of Star“, čekal bych tedy, že z ní zazní více než pouhé dvě skladby. Naproti tomu předchozí nahrávka „Seven Dedly“ byla zastoupena hned třemi písněmi. Nicméně důležitější jsou muzikantské výkony a ty byly ten večer perfektní. Kromě již zmíněné kytary Vinnieho Moorea se v dobrém světle předvedla také již ustálená rytmická sekce Andy Parkrer/Rob DeLuca. Tradičně silnou zbraní na koncertech UFO je jejich báječná komunikace s publikem a ani ta ve Zlíně nebyla nijak zanedbána. Jeden z vrcholů koncertu přišel s báječným hitem „Only You Can Rock Me“, v tu chvíli zpívala celá hala. Na setlistu mě tentokrát překvapila písnička „We Belong to the Night“ z alba „Mechanix“, naopak jsem tentokrát postrádal vypalovačku „Too hot to handle“, kterou jsem do teď považoval za neodmyslitelnou součást všech vystoupení. Ve skladbě „Rock Bottom“ si kapela lehce ‚zajamovala‘ což na někoho mohlo působit mírně únavně. Po té už se muzikanti odebrali z pódia, aby se po chvíli vrátili zpět a v přídavku zahráli ‚povinný‘ velehit „Doctor, Doctor“. Úplný závěr pak obstarala další hitovka „Shoot shoot“.

UFO

Ten večer ve Zlíně byl ve znamení pohody a prvotřídního hardrocku a když ještě připočítám solidní zvuk, nezbývá než konstatovat že letošní přistání UFO v naší republice bylo velice podařené.