Girlschool, The Agony

Nová Chmelnice, Praha – 3. 4. 2015

Foto: Jiří Rogl
Korektury Eva Houšková, www.irockshock.net

Girlschool

Tenhle report bych mohl začít konstatováním, kterým se reporty obvykle končí – tedy že holky to ten večer všem nandaly, a nemusel bych psát nic víc. Jenže nebylo by to na report trochu málo? Asi ano, proto se pokusím o dění na Nové Chmelnici trochu více rozepsat.

Úderem osmé hodiny hrábly do strun holky z tuzemské heavyrockové kapely THE AGONY. A byla to neskutečná jízda. Když jsem byl před několika lety na The Agony poprvé, koukal jsem na ně jako na zjevení s otevřenou hubou, protože jsem na podobný nářez v ženském podání prostě nebyl připravený. Tentokrát jsem sice tušil, že si užiju parádní koncert, ale i při tomhle koncertu jsem zůstal opět s otevřenou hubou nad tím, jak ohromný pokrok holky udělaly. Celé vystoupení mělo pořádný spád, kapela bez zbytečných prostojů hrnula do v tu dobu už poměrně solidně zaplněného klubu jednu pecku za druhou. Nikola ‘Niky‘ Kandoussi se ukázala opravdovou frontmankou, která má za sebou angažmá v kapele Aleše Brichty, a to na ní bylo dost znát, zejména v jejím zdravě sebevědomém projevu.

The Agony

Na to, že na pódiu stála teprve předkapela, byl docela solidní a vyvážený zvuk, jedinou výjimkou byl zpěv, který mi připadal lehce ‘zahuhlaný‘. I přesto jsem si parádně užil skvělou hitovku „T.W.S.“ V kapele proběhla změna na postu bubenice, na kterém teď sedí Martina ‘Kajda‘ Balcarová, která se bezvadně činila třeba ve skladbě „Be My Fire“. Její energický styl bubnování se mi vcelku zamlouval. The Agony se momentálně připravují na nahrávání debutové desky, ze které zazněla trojice skladeb, a zejména ta, podle které se bude celé CD jmenovat – tedy „Dirty And Dangerous“, se mi moc líbila. Publikum kapelu odměňovalo zaslouženým aplausem a holky ve své jízdě nepolevovaly, takže ta hodinka, kterou měly vyhrazenu, uběhla jako voda. The Agony tedy svým vystoupením rozhodně nezklamaly a předvedly se ve skvělé formě. Bude-li připravované album nabité stejnou energií, jakou byl nabitý tenhle koncert, máme se na co těšit. Předkapela tedy v tomhle případě byla zvolena více než vhodně.

Logo Girlschool

Během pauzy jsem vstřebával zážitky z výborného vystoupení českých dračic, takže mi těch asi 20 minut celkem uteklo a než jsem se nadál, byly už na pódiu legendy ženského hard rocku, které v naší zemi vystupovaly vůbec poprvé. Že GIRLSCHOOL nejsou žádná ořezávátka, dokázaly hned v první vypalovačce „Demolition Boys“, na niž hned navázala hitovka „C’mon Let‘s Go“, která dala vzpomenout na legendární album „Hit And Run“, které bylo v setlistu zastoupeno ještě několikrát, ať již v podobě titulní skladby „Hit And Run“, či další skvělou peckou „The Hunter“ a dalších – celkem jsem na setlistu zaznamenal šest kousků z téhle desky. Kapela řádila jako ve svých počátcích, které se datují do roku 1978. Za ta léta vystupování Girschool neztratily ani trochu ze své dravosti. Parádně vyzněla další pecka „Not For Sale“. Hlas frontmanky Kim McAuliffe zněl i přes její nachlazení skvěle.

Girlschool

Každou ze skladeb publikum odměnilo bouřlivým potleskem a z mnohých tváří se dala vyčíst ohromná spokojenost s výkonem členek ‘Dívčí školy‘. Na dobu, kdy Girlschool spolupracovaly s nesmrtelným Lemmym a jeho Mötorhead, daly holky vzpomenout úžasným hitem „Emergency“. To už se ale pomalu blížil závěr povedeného večera, kapela dala k dobru ještě stařičkou pecku „Take It Away“ a celý set byl zakončen vypalovačkou „Tonight“. Jak že jsem to psal na začátku? Holky to ten večer všem nandaly. A za tím si stojím!

Celá fotogalerie: