Red Baron Band

26. 10. 2016 – Klub Vagon, Praha
Foto: Milan Hašek www.milanhasek.com

Red Baron Band

Red Baron Band

Pražská hardrocková parta RED BARON BAND (RBB) se po kratší koncertní pauze vrátila na klubová pódia. A protože hardrock je styl, který je mému srdci snad vůbec nejbližší, nemohl jsem odolat a zašel se do klubu Vagon na ‚Barony‘ podívat.

Zatím jediný koncert RBB jsem viděl zhruba před třemi lety na Chmelnici, kde RBB předskakovali rockovým pionýrům Vanilla Fudge. Už tehdy mě vystoupení ‚Baronů‘ nadchlo a byl jsem zvědavý, jak na mě jejich koncert zapůsobí tentokrát. Stejně jako před třemi lety, stála za mikrofonem Monika Infernalis, která hned od úvodní „Burning Now“ dokazovala, že má v hrdle opravdový poklad, který do muziky RBB výtečně zapadá. V „I don’t Belive You“ si s Monikou zazpíval duet kytarista Paul Kowacz. Že umí zazpívat i v jemnějších polohách, dokázala zpěvačka v písni „Like a Little Child“ ze zatím poslední desky „Reflections“ (2010). Monika zde parádně střídala ostrý hardrockový chraplák s téměř úplným šepotem. Lidí ve Vagonu nebylo mnoho, a protože je tento klub dost velký, vypadal na první pohled docela prázdně. Faktem ale je, že i takhle málo lidí bylo celkem slušně slyšet, takže atmosféra koncertu byla nakonec velmi solidní. Kromě těch nejstarších písní jako třeba „Have Your Ever Been“, která ovšem vyšla pouze na živém albu „Live in Prague“ (2014), zazněly také úplné novinky, které na svoje nahrání teprve čekají.

Red Baron Band

Red Baron Band

To byl případ třeba „Without You“ nebo „Working Hard“. Jestli takhle bude znít celé příští album RBB, tak už se na něj moc těším. Ačkoliv jsem při zvukové zkoušce zaznamenal jisté technické problémy, při koncertě se naštěstí neprojevily a výsledný zvuk byl velice dobrý, obzvláště v něm vynikal pěkný zvuk basy Jiřího Rubeše. O komunikaci s publikem se víceméně rovným dílem podělili zpěvačka Monika a kytarista Paul Kowacz, který také v několika skladbách zpíval doprovodné vokály. Protože je Pavel výborný kytarista, vystřihl v jedné ze skladeb efektní sólo zahrané za hlavou. Pavel byl vůbec ze všech členů RBB nejakčnější a jeho zásluhou byla na pódiu k vidění i solidní show. Nádherně vyzněla pomalejší skladba „Holy Water“, na kterou navázala poslední novinková píseň „Strange Spider“. Moničin zpěv mi chvílemi evokoval Janis Joplin, takže jsem si říkal, že je jen otázkou času, kdy zazní nějaká předělávka od slavné ‚Joplinky‘, a ta opravdu přišla v podobě písničky „Move Over“. Protože Paulovi na jeho kytaře praskla jedna struna, byla slavná písnička zahraná v pětistrunné verzi. Píseň také potvrdila můj pocit o jisté podobnosti Moničina projevu s ‚Joplinkou‘. Koncert pomalu končil, a tak zazněla ještě jedna stařičká věc „Living Behind the Door Jail“ z desky „The First Album“ (2000). Tuhle písničku já osobně považuji za největší hit kapely. Publikum si ale vynutilo ještě přídavek, a tak na úplný závěr zazněla ještě opakovaná „Have You Ever Been“, ovšem tentokrát v pětistrunné verzi.

Red Baron Band ve Vagonu potěšili všechny přítomné svou přímočarou hardrockovou muzikou. Kdyby podobných koncertů bylo k vidění víc, byl bych moc spokojený.

Celá fotogalerie: