Pumpa, Merlin

16. 11. 2016 – Klub Vagon, Praha
Foto: Kačka Smidová

Dan Horyna

Dan Horyna

V letošním roce vyšla po dlouhých šesti letech nová deska DANA HORYNY a jeho kapely MERLIN. Na pražský křest desky si Dan pozval spřízněnou kapelu PUMPA, se kterou v osmdesátých letech jistou dobu působil. Spojení těchto dvou kapel na mě zapůsobilo jako magnet, a tak jsem neváhal a vypravil se do klubu Vagon za legendami poctivého českého bigbítu.

Po mém příchodu do klubu bylo jasné, že jako magnet toto spojení nepůsobilo jen na mě, Vagon byl tou dobu už hodně solidně zaplněn. Od samého počátku vládla v klubu pravá rocková atmosféra, do které chvíli po deváté hodině nastoupila kapela Pumpa. A hned první písnička – starší hit „O tom to může bejt“ na obecenstvo dokonale zabral. To samé platí i pro jednu z mých nejoblíbenějších písní „Tak mi řekni, co já z toho mám“. V tu chvíli atmosféra ještě zhoustla a pod pódiem se vytvořil poměrně solidní kotel. Následující novinka „Já, Gott a Čok“ není mezi lidmi ještě tolik známá, a tak si publikum vybralo oddechovou chvilku, aby si mohlo další hity opět pořádně užít. Mám moc rád desku „…tak tradá“ (1999), která byla našlapaná od začátku až dokonce.

Pumpa

Pumpa

Z téhle desky zazněla pecka „Slabikář“.  Publikum se hodně bavilo a to se zákonitě muselo projevit i na kapele, která si ohlas publika viditelně užívala. Na setlistu Pumpy nechyběly ani písně, které zpíval Dan Horyna, tedy „JZD Hrábě“ a „Otužování“. A když už šlo o společný večer, byl by hřích, kdyby si Dan obě pecky naživo nezazpíval. Protože je Dan rozený showman, měly obě písničky neskutečné grády. Koncert pomalu vrcholil a na setlistu už mnoho písní nezbývalo. Zazněla ještě pecka „Dneska platím já“, ve které Michal Němeček a Pavel Marcel efektně hráli jeden druhému na kytaru. Při závěrečné „Tak tradá“ už ve Vagonu nebyl snad nikdo, kdo by si notoricky známý text s chutí nezazpíval.  Ještě než dozněly poslední tóny hitu „Tak tradá“, začalo se publikum dožadovat přídavku, kterého se dočkalo v podobě písničky „Nasaď páku“. No, byla to parádní jízda, Pumpa skvěle naladila celý Vagon na tu správnou bigbítovou vlnu, a to nás ještě čekal Merlin Dana Horyny.

Pumpa & Dan Horyna

Pumpa & Dan Horyna

Jak už bylo řečeno v úvodu, Dan Horyna s Merlinem vydal letos CD s názvem „Transmise“, které bylo na koncertě pokřtěno. Ještě než došlo k samotnému křtu, zahrál Merlin dvě starší písně „Těžké jsou návraty domů“ a „Život je blázen“. Hned od těchto prvních písniček se pod pódiem udělal kotel, který byl snad ještě větší než v případě předcházející Pumpy. Publikum na obě pecky skvěle reagovalo a není se čemu divit, vždyť obě to jsou výrazné hitovky, které byly navíc umocněny výborným výkonem celé kapely, a také dobrým zvukem, který ve Vagonu od samého začátku večera panoval. Na křest si Dan pozval zajímavé kmotry- Novináře Petra Korála, Bohouše Němce a kytaristu Michala Němečka ze spřátelené Pumpy. U křtu také nemohl chybět producent a mecenáš desky Aleš Kolovrat. Jen co byla deska pokřtěna, začaly znít nové písně. To, že Dan Horyna novému materiálu opravdu věří, dokázal tím, že desku přehrál od začátku do konce. Hodnocení „Transmise“ si nechám až do připravované recenze. Nemohu se však nezmínit o nasazení celé kapely a o celkové atmosféře koncertu. Je známo, že Dan s Merlinem své koncerty hrají vždy na plné pecky a nejinak tomu bylo i ve Vagonu. Český ‚Bonham‘ Michal Daněk řezal do svých bicích hlava nehlava a vůbec mu nevadilo, že se mu hned v úvodu koncertu rozbila ‚hajtka‘. Hrál prostě pěkně po bonhemovsku se spuštěnou ‚hajtkou‘, což dalo jeho bicím syrovější zvuk. Kytarista Ondřej Pátek svými sóly dokazoval, že patří ke špičce české rockové scény. To samé se dá napsat o basákovi Václavu Kalašovi.

Merlin

Merlin

No, a samotný Dan Horyna nejen že výborně zpíval, ale předváděl takovou show, že ho bylo doslova plné pódium. Současná sestava Merlina zkrátka srší neuvěřitelnou energií. A tuhle energii nejen, že publikum vycítilo a začalo jí přijímat, ale ono jí také kapele bohatě vracelo zpět. Ve Vagonu tak Merlin vlastně vyčaroval jedinečné energetické perpetuum mobile. Deska „Transmise“ tedy byla odehrána od začátku až do konce a kapela měla přichystáno několik straších písní. První zazněl hit „Tibet“, který se dočkal zasloužených ovací nadšeného publika. V podobném duchu se nesla i skladba „Merlin“. Přídavková předělávka „Whole Lotta Love“ od Led Zeppelin byla už jen pověstnou třešničkou na dortu. Ale ani po ní si publikum nehodlalo připustit konec koncertu a hlasitě se dožadovalo jeho pokračování, což zpěvák kouzelně komentoval slovy: „Byli bychom prasata, kdybychom ještě něco nezahráli.“ A tak ještě pěknou chvíli duněl pořádný bigbít zaplněným Vagonem.

Byl to fantastický večer, který nadchl nejen přítomné publikum, ale i samotné hudebníky. Co víc si ten den mohl člověk přát…

Celá fotogalerie – Pumpa:

Celá fotogalerie – Merlin: