JIMI HENDRIX STONEFREE CZECH EXPERIENCE

12. 12. 2016 – Klub Vagon, Praha
Foto: Kačka Smidová

Jimi Hendrix Stonefree Czech Experience - Dani Robinson

Jimi Hendrix Stonefree Czech Experience – Dani Robinson

Snad úplně poprvé se mi poštěstilo vidět celý koncert amerického kytaristy a zpěváka DANIHO ROBINSONA a jeho výborné party JIMI HENDRIX STONEFREE CZECH EXPERIENCE (JHSCE). Tahle kapela zase tak často nevystupuje, takže nad návštěvou jejich koncertu v pražském Vagonu jsem se příliš dlouho nerozmýšlel.

Po mém příchodu do klubu krátce před devátou hodinou jsem se nejprve trochu vyděsil, neboť Vagon v tu chvíli zel téměř prázdnotou a nic nenasvědčovalo tomu, že by zde měla znít nesmrtelná muzika Jimiho Hendrixe, která dá vzpomenout na bezstarostná šedesátá léta. S příchodem kapely se moje prvotní obava naštěstí rozplynula a prostor pod pódiem se velmi rychle zaplnil fanoušky, kteří kapele vytvořili výbornou atmosféru, ale nepředbíhejme. Koncert odstartovala dvojice méně známých písní „Who Knows“ a „Killing Floor“, protože ani jednu z nich nemám ve své paměti vyrytou tak dobře, abych si je zpíval s kapelou, zůstal jsem ještě relativně v klidu. Ovšem s následující „Spanisch Castle Magic“ už jsem začal nepokrytě projevovat své nadšení, a to nejen z muziky, ale i z výkonu celé kapely, které samozřejmě dominoval Dani Robinson, který evokoval Jimiho Hendrixe nejen svým zjevem, ale i hrou na kytaru a zpěvem. Na basu v současné sestavě JHSCE hraje Fredrik Janáček, známý především ze svého působení v legendární kapele -123 minut. Trio pak svou bezchybnou hrou doplňuje bubeník Luboš Hnát a celá kapela tak tvoří dohromady skvěle fungující celek.

Jimi Hendrix Stonefree Czech Experience

Jimi Hendrix Stonefree Czech Experience

A je radost si v jejich podání poslechnout takové evergreeny rockové muziky jako „Hey Joe“, „Little Wing“ nebo „Foxy Lady“, a to jsem samozřejmě nejmenoval všechny. Jako na každém koncertě jsem si všímal zvuku a tentokrát mě zaujala především mistrně nazvučená basa Fredrika Janáčka. Ohromným zážitkem pro mě pak byly Daniho kytarové improvizace a efektní sóla hraná za hlavou či za zády. Bylo znát, že celá tahle show baví nejen muzikanty, ale i publikum, které propuklo v nadšení, když zazněl asi největší Hendrixův hit „Purple Haze“. Nasazení s jakým kapela hrála, bylo opravdu vražedné a to ještě zdaleka nebyl konec koncertu, na setlistu bylo ještě dost písní. Jednou z nich byla i skvostná „Fire“. A protože kapela má jméno jedné z Hendrixových písní přímo ve svém názvu, musela nutně tato píseň zaznít, a tak se Vagonem začala rozléhat perfektní „Stone Free“. Reakce publika nenechávala nikoho na pochybách, že Hendrixova muzika je stále živá, což je moc dobře. Chvályhodné je také to, že zdaleka nejde o muziku jen pro pamětníky, ale v publiku jsem zahlédl i dost mladých tváří, které ta neuvěřitelná energie zkrátka strhla stejně, jako strhávala teenagery v šedesátých letech. Poslední písničkou neskutečně energického večera se stala nadupaná „Voodoo Child“.

Jimi Hendrix Stonefree Czech Experience

Jimi Hendrix Stonefree Czech Experience

Chvíli se zdálo, že se tentokrát přídavku snad ani nedočkáme, ale publikum bouřilo tak vehementně, že kapela zahrála ještě tři přídavkové písně, mezi kterými se doslova vyjímala jediná nehendrixovská skladba toho večera „White Room“ od Cream.

Byl to parádní večer se vším všudy, výtečná muzika podporovaná skvělou atmosférou musela ten večer naladit každého pořádného rockera. Zkrátka, začátek týdne jak má být.

Celá fotogalerie: