Ivan Hlas Trio

19. 10. 2016 – Malostranská beseda, Praha
Foto: Ája Dvořáčková

Ivan Hlas Trio

Ivan Hlas Trio

Písničkář IVAN HLAS vystupuje v Malostranské besedě skoro každý měsíc, ovšem to co zahrál se svým triem v Malostranské besedě tentokrát, se vymykalo všemu, co jsem zatím na jejich koncertech zažil.

Velkým lákadlem na koncert byly hned dva křty. Tím prvním byl křest knihy textů Ivana Hlase „Miláčku vrať se“. Při druhém křtu bylo pokřtěno CD „Krásnej dar“, na němž jsou nahrány Ivanovy starší písně, v aranžích upravených pro akustické trio. Dalo se očekávat, že půjde o výjimečný zážitek. Ale zatím nepředbíhejme. Začátek koncertu byl víceméně obvyklý: „Slunečnice“ nebo „Holešovický blues“ jsou prověřenými stálicemi v repertoáru Ivanova tria. Od začátku se role showmanů ujali Norbi Kovács (kytara) a Olin Nejezchleba (violoncello).

Ivan Hlas

Ivan Hlas

Oba jsou nejen geniální hráči na své nástroje, ale také skvělí baviči, a oboje mistrně dokazovali. Že bude koncert trošku jiný než obvykle, naznačila písnička „Pro Elišku“, která je většinou hraná ve druhé polovině Ivanových koncertů. Nicméně zahrána byla stejně skvěle jako jindy a obrovský aplaus toho byl důkazem. Atmosféra ve vyprodané Malostranské besedě gradovala písničku od písničky. Ještě než došlo k prvnímu křtu, dostal Norbi Kovács příležitost, prokázat svou virtuozitu ve skladbě „15 minut“. Poté už došlo ke slavnostnímu křtu knížky „Miláčku, vrať se“. Role kmotra se ujal Václav Kopta. První polovinu uzavřela legendární písnička „Malagelo“, v níž Olin a Norbi předvedli jeden ze svých oblíbených vtípků. Olin zahrál půllitrem na cello a Norbi pak na svou kytaru lahví od šampaňského. Poté co doznělo „Malagelo“, byla ohlášena krátká přestávka.

Olin Nejezchleba

Olin Nejezchleba

Druhá polovina koncertu byla zasvěcena skladbám z právě vycházejícího CD „Krásnej dar“. Většinu z nich jsem ještě naživo neslyšel a musím říct, že obměna repertoáru koncertu náramně prospěla. Byla by věčná škoda, kdyby takové písničky jako „Báječná léta pod psa“ nebo „Pod čepicí“ na koncertě nezazněly. Soudě podle mohutného potlesku, který se po každé písničce ozýval, jsem tenhle názor neměl jenom já. Ale aby nedošlo k omylu, nezapomínalo se ani na staré hitovky jako „Velkoměstský blues“ nebo pomalejší „Neděle“. Já jsem však netrpělivě čekal, kdy zazní titulní písnička desky, tedy „Krásnej dar“. Dočkal jsem se a musím říct, že písnička vyzněla moc krásně a bylo to takové pohlazení po duši. Tak jako v první polovině, dostal ještě před křtem CD prostor Norbi Kovács, a opět předvedl, že se právem řadí k našim nejlepším kytaristům současnosti. Za kmotra CD byl tentokrát vybrán herec Lukáš Pavlásek, který samotný křest pojal velmi originálně a také velmi vtipně. Jeho etuda s Paulem McCartneym pobavila celou Malostranskou besedu. Po křtu se pokračovalo ve stejném duchu. Za svojí medley filmových melodií sklidil Olin mohutný potlesk. Stejný potlesk pak sklidil i Norbi za píseň zpívanou v jeho rodné maďarštině. Moc mě potěšila bluesová „Hanspaul City“, která popisuje atmosféru slavné hospody Houtyš na Hanspaulce. Večer se už pomalu blížil ke svému závěru, a tak se ke slovu dostal ještě slavný hit „Jednou mi fotr povídá“ z filmu „Šakalí léta“.

Norbi Kovács

Norbi Kovács

Ivan Hlas se svým triem dal Malostranské besedě krásnej dar v podobě krásného koncertu, na který se jen tak nezapomíná.

Celá fotogalerie: