The Cell

16. 12. 2016 – Malostranská beseda, Praha
Foto: Robert Wilk

The Cell

The Cell

Po delší době jsem se rozhodl vstoupit do neznámé řeky a zajít si na koncert kapely, kterou jsem do té doby moc neznal. Tou kapelou byla bluesrocková parta THE CELL, která v Malostranské besedě za účasti exkluzivních hostů pokřtila své nové CD „Memories“.

Na koncert jsem šel díky doporučení svých přátel. Před koncertem jsem si v rychlosti přečetl historii kapely, ale její tvorbu jsem neznal. Koncert začal s velkým zpožděním a je pravda, že dlouhé čekání neslo hudbychtivé publikum dost nelibě. Když se ale zaplněnou Malostranskou besedou rozezněla první písnička „Time of my Life“, všichni rázem na dlouhé čekání zapomněli a začali se bavit energickou muzikou. Když si odmyslím hosty, kteří přicházeli a odcházeli, tak se na pódiu Malostranské besedy tísnilo osm muzikantů. Nazvučit takový ansámbl není žádná sranda a je jen dobře, že se to panu zvukařovi v Besedě podařilo na výbornou. Důležitou roli v The Cell mají obě zpěvačky, tedy Martina Dolečková a Michaela Jonczyová, které nejen že skvěle doplňují hlas Michala Cermana, ale občas zazpívají i sólově jako třeba v písničce „Back Door Woman“. Z hráčů The Cell nikdo nevyčnívá individuálními výkony, jako celek kapela ale neuvěřitelně šlape. Protože šlo o křest nového CD, musely skladby z tohoto CD tvořit podstatnou část setlistu, celkem jsem jich tam napočítal osm.

The Cell & Richard Tesařík

The Cell & Richard Tesařík

Jelikož jsem ale kapelu před koncertem neznal, netroufnu si nijak porovnávat starší a novější materiál. Pro mě zkrátka byly všechny písničky novinkami. Je mi záhadou, proč byl tento koncert na sezení, když si tak energická muzika přímo říká o to, aby se na ní pařilo, skotačilo a dovádělo. Myslím si, že židle se k této muzice nehodí. Jak se pomalu přibližoval křest alba, začali se na pódiu objevovat již zmiňovaní hosté. Tím prvním z nich byl zakladatel kapely David Gore, který se poprvé na pódiu objevil ve skladbě „Blues Communion“. Dalším hostem nebyl nikdo jiný než Richard Tesařík, ten si zase společně s The Cell zazpíval výbornou „Unchain My Heart“, po které následovala krátká přestávka.

Po přestávce už došlo na očekávaný křest a také se na pódiu objevili dva hosté, Viktor Dyk a Michal Pavlíček, oba dva si s kapelou zahráli, resp. zazpívali skvělou předělávku od AC/DC „Jailbreak“. Pro mě tohle byl absolutní vrchol koncertu. Nejen že „Jailbreak“ není předěláván příliš často, ale to jak byla tahle pecka podaná, bylo prostě něco neskutečného.

The Cell & Viktor Dyk

The Cell & Viktor Dyk

Kdyby teď koncert skončil, vůbec bych nelitoval, jenže on neskončil a parádní mejdan pokračoval. Ve druhé polovině zaznělo o něco více starších věcí, a proto byl také dán větší prostor původnímu zpěvákovi The Cell Davidu Goreovi. Ten si zazpíval písničky „Dreams Inside My Head“ a „Third Bitch in a Row“ z první desky „Are You Ready“. Obě vyzněly parádně, jako ostatně všechny písně, které ten večer zazněly. Pomalu se přiblížil závěr koncertu, a tak zazněla ještě výrazná hitovka „Rock Star“, kterou si v duu zazpívali oba zpěváci, tedy současný Michal Cerman i minulý David Gore. Písnička „Rock Star“ uzavřela základní část povedeného koncertu.

The Cell & Michal Pavlíček

The Cell & Michal Pavlíček

Přídavek byl v tomto případě naprostou nutností, a tak kapela ještě zahrála dvojici převzatých skladeb „The Cell“ od Leslieho Westa a parádní verzi „Midnight Rider“ z repertoáru The Allman Brothers Band. Co tedy dodat na závěr? Byl to prostě parádní páteční mejdan.

Celá fotogalerie: