Benefit, Merlin

18. 3. 2016 – Klub Vagon, Praha
Foto: Archiv kapel Benefit a Merlin (ilustrační foto)

Benefit

Byl to večer, který patřil zpěvákovi DANU HORYNOVI, neboť v pražském Klubu Vagon vystoupily dvě kapely, ve kterých Dan momentálně působí. Konkrétně šlo o ‚tancovačkověji‘ laděný BENEFIT  a dnes již kultovní MERLIN.

Ačkoliv je Benefit kapela s mnohaletou historií – vždyť se na scéně pohybuje již celých 45(!) let – jejich tvorbu jsem vůbec neznal a ten večer jsem je viděl vůbec poprvé. Nicméně Danovo jméno a různé zvěsti a mi byly zárukou, že půjde o poctivý bigbít. A opravdu, hned od začátku mě vystoupení téhle party začalo bavit. Když pak kapela zahrála mně dobře známou „Nevadu“, kterou Dan Horyna hrával i s Merinem, byl jsem hodně spokojen a její refrén jsem si s chutí zazpíval. Na Benefitu je zajímavé, že má dva sólové zpěváky. Kromě již zmíněného Dana Horyny se na postu sólového zpěváka objevuje Láďa ‚Gumáček‘ Koudelka. Oba mají vcelku jasně určené role –  zatímco Danova doména je zejména ve vyšších polohách, Láďa s jistotou starého mazáka zpívá níže položené party. A oba zpěváci se tak v duetech vhodně doplňují. Zvuk mi připadal poměrně dobrý, neboť bylo krásně rozumět zpěvu i všem nástrojům, průběh večera však ukázal, že i takhle dobrý zvuk se dá ještě vylepšit.

Benefit

Pod pódiem sice nebylo úplně plno, ale na to, že se Benefit pohybuje spíše ve venkovských sálech a v Praze tolik známý není, byla ve Vagonu velice slušná návštěva. Příjemná bigbítová jízda pokračovala a moje rockové srdíčko plesalo. A zaplesalo si i nad krásnou pomalou věcí „Anděl“, kterou sólově odzpíval pouze Láďa Koudelka. V kapele se snoubí zkušenost staré rockové generace s dravostí nastupujících rockerů a to dává Benefitu jeho velké kouzlo. Další pomalejší věc si zazpíval bubeník Milan Vipler. Bohužel Milan nedosahuje pěveckých kvalit ani jednoho ze sólových zpěváků. Romantičtější polohu Benefitu rychle vystřídal neuvěřitelný nářez „Mr. Black“, ve které se Dan blýskl téměř deathmetalovým vokálem. Jenže hned vzápětí přišel neuvěřitelný žánrový veletoč v podobě písně „Beach Boy“, při které si Dan Horyna opět dal pauzu a já se nestačil divit. Zatímco doteď jsem měl před sebou solidně šlapající bigbítovou kapelu, při téhle písni jsem nevěřícně zíral na podprůměrné country. A dosavadní kouzlo kapely bylo to tam. A i když se v dalším průběhu koncertu objevily další bigbítové pecky, já už jsem se na stejnou vlnu s kapelou naladit nedokázal. Je to škoda, protože začátek byl více než slibný.

Merlin

Ačkoliv se rozhodně nemohu považovat za znalce Merlinu, jsem s jeho tvorbou obeznámen přeci jen více než s tvorbou předchozího Benefitu. A co si budeme nalhávat, ten večer byl pro mě Merlin daleko větším lákadlem. Snad to bylo i díky personálnímu propojení obou kapel (kromě Dana Horyny se v obou kapelách objevuje ještě baskytarista Václav ‚Merlin‘ Kalaš), ale přestavba pódia naštěstí netrvala příliš dlouho, a tak se cca ve 22:30 mohlo začít klubem rozléhat mírně orientální intro. Osobně bych snesl kdyby intro bylo trošičku kratší. Pokud jsem výše psal o tom, že i dobrý zvuk se dá ještě vylepšit, tak jsem měl na mysli právě tento okamžik. Zpěv byl o hodně čistší, celkový sound kapely o dost hutnější a zvukař přidal i trošku na hlasitosti, a tak jsem byl celkově hodně spokojen. Repertoár tvořilo jakési ‚best of‘ Merlinu. Nemohly proto chybět takové pecky jako „Život je blázen“, „Tibet“ nebo novější vypalovačka „Král nejistoty“. Báječně zněla také „Smrt starého klauna“, kterou před lety Danovi složil jeho někdejší spoluhráč Miloš ‚Dodo‘ Doležal. Až na koncertě jsem se dozvěděl, že doslova před několika dny došlo v Merlinu k personální obměně a na bubenickou stoličku usedl Michal ‚Kolouch‘ Daněk, který se i přes své mládí kromě Merlinu objevuje ještě v mnoha jiných kapelách, které psaly historii českého rocku. Dan Horyna si tuhle změnu náramně pochvaloval a i já musím říct, že kapela šlapala skvěle a žádná změna nebyla vůbec poznat. Už nějakou dobu se proslýchá, že Merlin točí nové CD a snad i proto se na setlistu objevilo hned pět novinkových písní. Ač je z přítomných asi málokdo znal, zdálo se, že celkem dobře zapadly mezi staré osvědčené pecky, ze kterých výborně zafungovala „Narodil se svět“ z desky „Tibet“ (2010). S blížící se půlnocí se přiblížil konec výborného koncertu a tak byly ohlášeny poslední dvě písničky. Když jsem se v tu samou chvíli podíval na hodinky, zjistil jsem, že se blíží také čas odjezdu posledního metra, a tak jsem musel chtě nechtě klub předčasně opustit.

Merlin

Byl to večer Dana Horyny, ale hlavně poctivého bigbítu. A i přes jisté žánrové zakolísání Benefitu nemohu celý večer hodnotit jinak než kladně.