Schodiště, Čí je to vina?

Vagon Klub – 10. 12. 2014
Foto: Kačka Smidová
Korektury: Tereza Kvášová

Stejně jako vloni zakončila kapela Schodiště svůj koncertní rok v Pražském klubu Vagon. Stejně jako vloni se role předskokana ujala mladá kapela Čí je to vina? z východočeské Dobrušky. A stejně jako vloni šlo o koncert náramně povedený.

Schodiště
Kapela Čí je to vina? je poměrně veselá parta, hrající zvláštní styl. Oni sami ho nazývají „dethpop“ a je někde na půl cesty mezi Schodištěm a Třemi sestrami. Tentokrát měla kapela ke svému setu vyhrazenu téměř hodinu, kterou věnovala průřezu celým svým repertoárem včetně několika nových písní. Během vystoupení došlo i na několik zbrusu nových písní. Zajímavostí je, že kapela používá takové nástroje jako Ukulele nebo mandolínu což je v rocku poměrně zvláštní úkaz.

Čí je to vina?

Neznám snad žádnou jinou kapelu, která by tyto nástroje používala. Asi nejvíce mě zaujala písnička „Vintage“, a to jak po hudební tak i po textové stránce. Naopak mě moc nenadchla ‚politická‘ agitka „Zákonodárci“. Vcelku se mi líbila i „Pirátská“. V jedné z písní si kapela pozvala na pódium hosta – flétnistku Radku ‚Jahu‘ Jahodovou, která přinesla do zvuku skupiny vítané osvěžení. Kapela není pro Pražské fanoušky zcela neznámá, takže se pod pódiem udělal maličký kotlík, který si vystoupení docela užíval. Mě však Čí je to vina? nechala více méně v poklidu.

28_Vina6
Přestavba pódia proběhla docela svižně, a tak již krátce po 22 hodině mohlo začít své vystoupení Schodiště s Martinem ‚Doktorem‘ Krajíčkem v čele. Úvod koncertu obstarala jako již tradičně instrumentálka „Svinska prožola“ ze stejnojmenné desky z roku 2001. Tohle album považuji ve ‚schodišťácké‘ diskografii za nejpovedenější, a tak jsem byl na výsost spokojen. Když pak vzápětí ještě zazněla „Dokonalá Kost“ ze stejného alba byl jsem přímo nadšen. Ale kapela se prezentovala i novějším materiálem, ze zatím poslední desky „Roztoky“, která vyšla v roce 2011. Skladba „Netáhnou“ je velmi vtipná i přes svůj lehounce morbidní text. Černým humorem byly nasáklé také písně „Maha, maha“ a „Půjdu a skočím z Bezdězu“.

Schodiště

Schodiště mám mimo jiné rád pro jejich vtipné texty, ve kterých se černý humor objevuje poměrně často. I přes drobné technické problémy se publikum výborně bavilo. O show se tentokrát staral hlavně kytarista Ondřej Fencl, který pobíhal po pódiu, dělal různé grimasy, ale hlavně báječně hrál. K prastarému materiálu kapela sáhla písní „Jede paní do lázní“. Koncert měl výborný spád, k čemuž jistě přispělo i to, že byl odehrán bez přestávky. Desku „Mokrý Prádlo“ připomněla pecka „Ve 4 ráno“ při které si společně s Doktorem celé hlediště jako vždy zopakovalo pohybové ztvárnění jejího refrénu.

Schodiště
Koncert pomaličku gradoval, a tak začaly znít veselé písně jako „Nalejte cigára, zapalte víno“ či skvělá „Beze vší poezie“. Při „Černých ptácích“ si všichni s chutí zaskákali. A to už se večer pomalu blížil do svého finále. Po krátkém vytleskávání došlo na přídavek, ve kterém nechyběly ani kultovní „Pytlíky ČSA“. Poslední letošní koncert Schodiště byl tedy mimořádně vydařený.

Schodiště

Celá fotogalerie: