ČWACHŤÁK FEST 2013

Koupaliště Třemošnice, 21. 7. 2013

Po roce jsem se opět vydal na místní ČWACHŤÁK FEST. Letos byl o něco lákavější program než loni, takže už jen to slibovalo lepší zážiitek. Změn ale bylo více, celý festival udělal za ten rok neuvěřitelný pokrok. Už při vstupu byly některé změny, hlavně v zázemí festivalu byly vidět. Letos se navíc neuvěřitelně vydařilo počasí.

První kapela letošního ročníku, Vypuštěné koupaliště, mi utekla, neboť jsem jsem popletl začátek festivalu a dorazil o hodinu později :). No, nevadí, fesťák teprve začínal.

Počkal jsem si tedy na další kapelku, kterou byla Novoveska, která svůj styl označuje jako Alkoska. A opravdu v textech jejich juchavého skáčka se to hospodami a chlastem jen hemžilo. Nešlo ale o žádné křečovité říkánky, texty byly většinou vtipné a k veselému skáčku se docela hodily. Kapela hrála v redukované sestavě, což na jejich výkonu nebylo vůbec poznat. Pod pódiem pařilo pár pankáčů, já jsem si je ovšem poslechl u piva pěkně zdálky. Skáčko totiž není styl, který by mě nadzvedával ze židle. Nicméně šlo o příjemný začátek festivalového dne. 70%.

Začátek byl tedy více než slibný, takže jsem byl zvědavý na další kapelu, kterou byl úvalský Medvěd 009. To jméno znám, kapelu samotnou nikoliv. Oproti předchozí kapele byl Medvěd trošku bigbítovější, což mi docela vyhovovalo. Kapela začala předvádět i nějakou show a bylo vidět, že je spolu dobře sehraná. Jejich vystoupení mi lehce připomínalo známnější a slavnější Wohnout. Celkově mě vystoupení bavilo, takže jsem se i já začal nesměle přibližovat k pódiu. 75%.

Hlavním lákadlem celého festivalu byla nestárnoucí Mňága a Žďorp. Kdysi bylo Mňágu dost slyšet z různých rádií, ale pak se jakoby vytratila, takže když se jméno kapely objevilo na plakátech letošního ČWACHŤÁKU, působilo to na mě jako zjevení. Nicméně jsem se těšil. A zklamán jsem rozhodně nebyl! Mňága přilákala pod pódium solidní kotel. Hned odzačátku bylo jasné, že Petr Fiala a spol. přijeli rozdávat radost a energii. Publikum od prvního tónu začalo vesele tančit a skotačit, přičemž největší odezvu sklízely logicky hity „Hodinový hotel“, „Měsíc“, „Výhledově“ nebo „I cesta, může být cíl“. Z těch novějších zazněla vtipná „Dutý, ale Free“ a „Miluju“, která se mi moc líbila. Hodinka, kterou měla Mňága vyhrazenu, utekla jako voda, poslední písničkou byla starší pecka „Zkouším se prokopat ven“ po které se kapela musela, chtě nechtě, odporoučet z pódia. Škoda…Myslím, že nejen já bych si tuhle pohodovou atmosféru s chutí protáhl. 100%.

Dosavadní průběh ČWACHŤÁKU měl tedy jednoznačně stoupající tendenci, za což nezbývá než před pořadateli smeknout. Další partou, která se ten den ukázala, byla vcelku známá Zvlášný škola. Byl jsem na ně také docela zvědav. Nečekal jsem sice takový výbuch energie jako u předchzí Mňágy. Nicméně výkon Zvlášný školy byl jednoznačně zklamáním. Hráčské výkony mě nepřesvědčily, texty mě také nijak neoslovily. Jedinou písničkou, kterou jsem poznal, byla „Tady máš, co jsi chtěl“, což byla vlastně předělávka pecky „Hospoda“ od Hudby Praha, jenomže ta jí hraje mnohem energčitěji. Celkově byl tedy set ZvlášnÝ školy jednoznačně úpadek. 35%.

Počkal jsem si ještě na malou část vystoupení domácího Žádnýho stresu. Viděl jsem jen asi dvě nebo tři písničky, takže hodnotit moc nemohu, ale jak už jsem psal výše, skáčko mě zas až tolik nebere, takže mě vystoupení moc nechytlo, jinak bych určitě zůstal až do konce. Ještě vystoupily kapely SPS a UDG, ale ty už jsem neviděl.

Celkově bylo znát, že organizátři letošního ČWACHŤÁKU udělali obrovský kus práce a festival se neuvěřitelně zlepšil a to jak organizačně, tak i výběrem kapel. Věřím, že příští  ročníky budou v tomto trendu pokračovat. Celému festivalu dávám tedy 85%. Protože je ještě co vylepšovat.