Palindromes, Stefan Osciatka

Praha – Klubovna, 11. 10. 2012

Na začátku týdne mi na facebooku přišla pozvánka na koncert skupiny Palindromes. Protože jsem vůbec netušil, co je to za kapelu, mrknul jsem se na její facebookový profil. Jaké bylo moje překvapení – vždyť tam hraje Břéťa Oliva!! Výborný muzikant a navíc kamarád, který hraje i s Janovcem a Čilimníkem, na kterém jsem byl v sobotu. Navíc to mám do klubovny asi 500 metrů, takže jsem se rozhodl jít.

Vstupné činilo symbolických 50 kaček a ještě jste k tomu dostali 2CD, takže ve finále vlastně kapela platila vám za to, že jste přišli :). Palindromes si pozvali hosta, tím byl písničkář Stefan Osciatka. Stefanovo vystoupení se mi moc nelíbilo. Ne, že bych měl něco proti písničkářům s kytarou. V první řadě se mi vůbec nelíbil Stefanův styl zpěvu a hlas. Další, co se mi nelíbilo, byly samotné písničky. Těžko popisovat můj pocit… Stefanovým textům jsem moc nerozuměl, písničky byly hodně ponuré – nic, co by mělo zvednout náladu. Ke všemu přispěl i fakt, že Stefan s publikem moc nekomunikoval. V sále tou dobou bylo asi pět lidí, takže odezva také nebyla bůhvíjak velká. Stefan hrál asi půl hodinky a pak už přenechal pódium kapele Palindromes, kvůli které jsem přišel.

Palindromes jsou česko-francouzské indierockové trio, ve kterém kromě Břéti Olivy (basa) působí ještě Xavier Andrieu (kytara,  zpěv) a Ondra Krečmer (bicí). Po opravdu kratičké zvukové zkoušce rozjeli Palindromes naplno svůj set a hned bylo jasné, že půjde o něco zcela jiného než ve Stefanově případě. Předně bylo znát, že se sešli výborní muzikanti a že jim to spolu báječně šlape. Nemůžu zde popisovat jednotlivé písničky, protože je neznám, takže jen celkový pocit, ten byl víc než pozitivní. Jedna písnička byla v Xavierově (kytara) rodné francouzštině a vyzněla znamenitě. Kapela, zejména pak její kytarista „experimetovala“ s různými zvuky a zpětnými vazbami, asi dvakrát si kytarista Xavier klekl a začal tvořit zvuky pomocí potenciometrů na krabičkách umístěný na pedálboardu.  Za normálních okolností indie rockové kapely nesleduji, ale Palidromes se mi hodně líbili, bylo by moc dobře kdyby to tahle zajímavá parta dotáhla dál než do klubovny, kde hrála cca pro 40 lidí.

Autorka fotek: Veronika Oliva.