Zamyšlení nad tím co rok 2020 vzal celému rockovému světu

Text: Luboš Hnát
Publikováno: 11. 1. 2021

Logo Rockový Svět - rozšířená verze I.

V posledních letech ROCKOVÝ SVĚT vždy v lednu publikoval anketní ohlédnutí za uplynulými dvanácti měsíci. Nyní tomu tak bohužel nebude. Důvod je jasný, kvůli pandemii koronaviru a následným restrikcím nebyl rok 2020 příliš bohatý na hudební události, proto by anketa nebyla moc záživná. Pokusme se místo toho na následujících řádcích zamyslet nad minulým smutným obdobím z pohledu našeho serveru.

Bylo o něm již napsáno mnohé. Bylo těžké pro celou společnost, rockery a náš magazín nevyjímaje. Nejsme na webu, který se zabývá politikou, proto zde nechci hodnotit zvládání celé situace českou vládou a jejími představiteli. Nastalá situace však zasáhla bezprecedentně do životů mnoha muzikantů, promotérů, manažerů, zvukařů, osvětlovačů, provozovatelů klubů, fotografů a samozřejmě i nás hudebních novinářů.

Mám-li být konkrétní, pro Rockový svět to znamenalo nejen pokles návštěvnosti (poprvé za celou historii serveru), po dlouhé době byl také nižší počet publikovaných článků, ale hlavně jsme museli zrušit náš tradiční narozeninový koncert. Ten, jak stále pevně věřím, se odehraje v náhradním jarním termínu, o kterém jednáme – slibovat však v tuto chvíli ještě nic nemohu. Pozitivní však je, že Rockový svět vydržel.

O fatálních následcích pro výše vyjmenované profese už jsem psal loni na jaře. (více zde). Po letním uvolnění a naději nás všech, že to máme za sebou, přišlo bolestné vystřízlivění. Podzimní měsíce ukázaly, jak moc jsme se mýlili. A bohužel jsme se propadli do větší krize než v březnu či dubnu. Důsledek? Ačkoliv jsme často slýchali o velké státní pomoci, mnoho lidí zůstalo celé měsíce bez peněz. Známé jsou případy hudebníků – penzistů, kteří byli z jakékoliv pomoci vyloučeni s odkazem na jejich důchod.

Věc je však ještě závažnější. Podpory se nedočkali ani invalidé pracující v kulturní sféře. Ani ti nemají na kompenzace ze strany státu nárok. Zde si kladu otázku: Proč? Je takový člověk snad trestán za svoji aktivitu? Práce je pro hendikepované v drtivé většině případů koníčkem. Takových případů je nemálo a rozhodně nikdo nemůže říct, že by na své činnosti nějak vydělávali. Proč jim tedy společnost odmítá v nelehké situaci pomoc? Více se dočtete zde.

Nastupující rok 2021 však přeci jen přináší naději. Tou je vakcína, která v nás budí nemalé emoce. Aniž bych chtěl vzbuzovat nějaké vášně, jsem přesvědčen, že očkování nám dá možnost vrátit se k běžnému životu, v němž Rockový svět bude přinášet reporty, recenze a rozhovory, jak jste byli po celá léta zvyklí.