The Irish Rock ´N´Roll Museum

Text: Luboš Hnát
Foto: Honza Hýbl

Když se rocker ocitne v hlavním městě Irska, čeká tam na něho hodně lákadel. Od typických irských hospod přes exkurzi v proslulé palírně Jameson až po různé historické památky. O všech těchto atrakcích informuje každý průvodce. Ale Dublin rockerům nabízí ještě něco speciálního. Totiž návštěvu The Irish Rock ´N´Roll Museum neboli Muzea irské rockové hudby.

Najdete ho v turistické části Temple Bar doslova pár kroků od dublinského hradu. Ochotní průvodci (v našem případě průvodkyně) vás provedou historií irské rockové hudby. A protože Irsko dalo světu spoustu skvělých rockerů, je opravdu na co se dívat.

V úvodní expozici jsou vystaveny desky slavných irských umělců, které dobyly rockový svět. Ke každé z nich se dozvíte krátký příběh, který ji provází. K vidění jsou samozřejmě nejrůznější nástroje, zejména kytary. Prohlédnout si můžete analogové mixpulty, od těch malých čtyřvstupých až po velké studiové mixážní pulty s 48 a více vstupy. Samostatnou expozici má v muzeu nejslavnější irská kapela U2. Ta je však lehkým zklamáním, neboť v místnosti jsou převážně desky a opravdových artefaktů vztahujících se ke kapele je zde málo. Ale nevadí, spousta zajímavostí na návštěvníky teprve čeká!

 

Prohlédnout si můžete například backstage velkých koncertů. V jedné místnosti si můžete zahrát na připravené nástroje. A vyloženou lahůdkou je prohlídka studia v ulici Temple Lane, kde natáčelo mnoho slavných muzikantů. Svou výstavu tu mají také domovští Thin Lizzy… Nebudeme v tomto článku popisovat celou prohlídkovou trasu dublinského „rokenrolového muzea“. Jeho návštěvu můžeme však s klidným svědomím doporučit všem fanouškům rockové muziky. Investovat 16 eur do vstupného se rozhodně vyplatí.