Malcolm Young – Highway to Heaven

Malcolm Young

Malcolm Young

Foto: Internet

18. listopadu 2017 zasáhla rockový svět smutná zpráva – zemřel MALCOLM YOUNG, jehož jméno je nerozlučně spjato s australskou fenomenální kapelou AC/DC.

Malcolm Young se narodil 6. ledna 1953 ve skotském Glasgow. Když mu bylo deset let, přestěhoval se s rodiči do Austrálie. S hudbou začínal v osmnácti letech, prvním rádcem a učitelem mu byl starší bratr Steve, který hrál v úspěšné kapele Easybeats. To se psal rok 1971. Malcolm tehdy dostal od Harryho Vandy, Stevova spoluhráče z Easybeats, svou první akustickou kytaru. O dva roky později Malcolm založil spolu s mladším bratrem Angusem slavné AC/DC.

První úspěchy slavili ve své rodné Austrálii, kde vydali svá první dvě alba. Kompilát těchto dvou desek, pojmenovaný „High Voltage“ (1976), už vyšel celosvětově. Malcolm se na něm předvedl nejen jako rytmický kytarista, ale také jako autor, neboť je společně s Angusem a Bonem Scottem podepsán pod všemi písněmi, které album obsahuje. Poznávacím znamením Malcolma Younga byla kytara značky Gretch a zesilovač Marshall. Postupně se AC/DC stávali světově proslulou kapelou a pokud byl tváří AC/DC  Angus, pak Malcolm byl jejich mozkem a motorem. Vrcholu popularity dosáhli s deskami „Highway to Hell“ (1979) a „Back in Black“ (1980). Obzvláště na druhé ze zmíněných nahrávek je patrné Malcolmovo hráčské mistrovství a deska „Back in Black“ je právem považována za školu hry na rytmickou kytaru.

Ve druhé polovině osmdesátých let se kapele nedařilo a desky z tohoto období nebyly komerčně příliš úspěšné. Přesto Malcolm táhl AC/DC jako pravý leader neúnavně kupředu. A vyplatilo se. Od poloviny devadesátých let kapela opět plnila stadióny a vyprodávala světová turné.

Několikrát AC/DC přijeli i do Prahy. Poprvé to bylo v roce 1996 – tehdy koncertovali v holešovické sportovní hale a přišlo se na ně podívat okolo 20 tisíc lidí. Vidět Malcolma Younga a AC/DC bylo pro celou jednu rockerskou generaci splněným snem. Malcolm se do Čech podíval ještě dvakrát. Naposledy to bylo v roce 2009, kdy v rámci světového turné k desce „Black Ice“ zahrála slavná kapela v O2 Aréně. Jejich poslední pražský koncert na letňanském letišti v roce 2016 se již odehrál bez Malcolma, protože ten v roce 2014 musel kapelu kvůli zdravotním potížím opustit. Přesto byl jeho duch v Letňanech přítomen doslova v každém tónu, který kapela zahrála. Malcolm Young zemřel 18. listopadu 2017, bylo mu 64 let.

Malcolm, We Salute You!