Yes: The Yes Album

Yes: The Yes Album

Yes: The Yes Album

Text: Luboš Hnát
Foto: Obal LP
Publikováno: 20. 7. 2020

Třetí studiová nahrávka britských artrockových velikánů YES nazvaná The Yes Album (1971) je zároveň první, na které není žádná coververze. Také se na ní poprvé objevil pozdější dlouholetý člen kapely, kytarista Steve Howe. Nešlo však ještě o tu nejklasičtější sestavu, neboť v ní ještě chyběl Rick Wakeman a klávesové party měl na starosti Tony Kaye. Album nazpíval Jon Anderson, další pilíř kapely, jehož vokál zněl i na jejích dalších významných albech.

Na desku se dostalo „pouhých“ šest písní. Otevírá ji téměř desetiminutová suita Yours Is No Disgrace, která začíná výrazně melodickou rytmickou linkou. Když se po chvilce přidají hammondy a posléze i celá kapela, skladba získá na barevnosti, kterou podtrhuje sametový Andersonův vokál. Střídání tempa a nálad udržuje posluchače neustále ve střehu.

Druhou v pořadí je akustický Howeův příspěvek Clap (na obalu desky je nepřesně uvádí The Clap), který byl nahrán 17. července 1970 živě na koncertě v londýnském The Lyceum Theatre. Písnička dokazuje kytaristovu virtuozitu a je příjemným výletem mimo rozsáhlé artrockové plochy. K těm se Yes opět vracejí v Starship Trooper, která je rozdělena na tři části, jež na sebe kontinuálně navazují.

Podobně tomu je u skladby I’ve Seen All Good People, která zahajuje druhou stranu elpíčka. Tentokrát ji tvoří dvě části úvodní nazvaná Your Move zaujme klidnějším úvodem, který ústí až do Andersonova kostelního chorálu podporovaného Kayovými hammondkami. Druhá část se jmenuje All Good People a je o poznání veselejší. Dojem možná kazí trochu kolovrátkový závěr skladby. Celá kompozice je postavena zejména na výrazném Andersonově zpěvu.

K písničkovějšívu formátu kapela opět sáhla v A Venture. V ní se výborným jazzovým sólem na piano zaskvěl Tony Kaye. Deska končí další rozmáchlou kompozicí Perpetual Change. V ní kromě dominantního klavírního úvodu zaujme skvělá basová linka Chrise Squirea, která je trochu schovaná za ostatními nástroji, ale když se do ní zaposloucháte, objevíte učiněný poklad.

The Yes Album vyšlo 19. února 1971 a ve své době se setkalo s příznivou odezvou jak u kritiků, tak u samotných fanoušků. Ostatně není se co divit.