The Rolling Stones: Tattoo You

The: Rolling Stones: Tattoo You

The: Rolling Stones: Tattoo You

Text: Luboš Hnát
Foto: Obal LP
Publikováno: 26. 5. 2020

Věčný hudební souboj mezi THE ROLLING STONES a the Beatles u mě vyhrávají ti prvně jmenovaní. Jejich desky mám hodně rád. Ačkoliv se sama kapela k staví Tattoo You z roku 1981 poněkud chladně, je tahle nahrávka jak kritikou, tak fanoušky vysoce ceněna a patří také k mým nejoblíbenějším.

Album snad ani nemůže začít větší peckou než Start Me Up s riffem, který se posluchači okamžitě dostane pod kůži. Proto se nelze divit, že jej v roce 1995 koupila firma Microsoft, aby s jeho pomocí propagovala svůj tehdy revoluční operační systém Windows 95.

Ale vraťme se k samotnému elpíčku. Je to deska dvou stran, na první jsou rychlejší fláky. Vedle již zmíněné Start Me Up jsou to třeba jazzem výrazně ovlivněná Slave či opileckou náladou nasáklé boogie Black Limousine. Druhou stranu zdobí krásné balady. Hned ta první Worried About You je doslova skvostem. Na obalu se lze dočíst, že do ní kytarové sólo nahrál Mick Taylor. To je však omyl, ve skutečnosti je autorem sóla Wayne Perkins.

Taylorovu kytaru slyšíme až v působivé Tops, stejně jako v závěrečné tanečně laděné Waiting On A Friend. No Use In Crying je zase jednou z nejprocítěnějších stounovských balad. Kromě osvědčené autorské dvojice Jagger/Richards se na ní podílel i kytarista Ronnie Wood. Ten v The Rolling Stones působí od roku 1975, kdy nahradil právě Micka Taylora.

Na albu si zahrála celá řada hostí, o dvou z nich, Micku Taylorovi a Waynu Perkinsovi, jsem se už zmínil. Dále to byli například: Nicky Hopkins, Billy Preston a Ian Stewart na klavír, Sonny Rollins na saxofon a některé doprovodné vokály obstaral Pete Townshend z britských The Who.

Zmínil jsem, že sami členové skupiny se k desce Tattoo You staví poněkud rezervovaně. Hned po jejím vydání se o ní vyjádřili jako o podivné změti různých hudebních nápadů z uplynulých osmi let. Ať je to, jak chce, šestnácté studiové album The Rolling Stones, od jehož vydání příští rok uplyne čtyřicet let, pořádně zacloumalo žebříčky prodejnosti. A má v diskografii kapely významné místo.