The Boomtown Rats: Citizens of Boomtown

The Boomtown Rats: Citizen Of Boomtown

The Boomtown Rats: Citizen Of Boomtown

Text: Roman „News“ Zahrádka
Foto: Obal CD
Publikováno: 1. 7. 2020

Šestatřicetiletá pauza od vydání posledního alba In the Long Grass (1984) jako by na kapele z irského Dublinu nebyla znát. Naopak. Prospěla ji. Vymanila se z dřívějších aktivit svého frontmana Boba Geldofa, který strhl v polovině osmdesátých let veškerou slávu na sebe (charitativní akce Live Aid nebo hlavní role ve filmu The Wall s hudbou skupiny Pink Floyd), a vytasila s deskou, která je plná chytlavých melodií a energie.

Nenajdeme na ní sice žádný velký hit srovnatelný s písněmi Rat Trap z alba A Tonic for the Troops (1978) nebo I Don’t Like Mondays z alba The Fine Art Of Suffering (1979), s nimiž se skupina ocitla na nejvyšších příčkách britské hitparády, ale na druhé straně nenasvědčuje nic tomu, že pánům táhne na sedmdesát. A to je skvělá zpráva.

Zejména pro fanoušky, k nimiž se teď dostává kolekce deseti svěžích písniček, na nichž skupina průběžně pracovala od roku 2017 a o něž se z větší části postarali autorsky již zmíněný Geldof a baskytarista Pete Briquette, který také desku produkoval. Posluchače vtáhne okamžitě do děe úvodní Trash Glam Baby, která je mixem garážové špíny a nablýskané glamrockové scény a tohle spojení funguje dokonale. O druhé Sweet Thing se to říct tolik nedá, ale už s další skladbou Monster Monkeys se dostavuje ono kýžené elektrizující napětí, které prostupuje prakticky celou nahrávkou.

Ať už jde o podmanivou baladu Passing Through plnou smutné nostalgie, jež představuje vrchol alba, kterou hned vzápětí odlehčí zpěvná Here’s a Postcard. Jestli vás nezvedne rovnou k tanci, tak alespoň přinutí podupávat do rytmu, což je někdy v přehršli současné hudební produkce zkušenost k nezaplacení.

Nudit se však nebudete ani potom. Třeba taková K.I.S.S. podtrhuje pozitivní energii alba a naznačuje, proč může být Geldof spolu s „krysami“ alespoň na britských ostrovech i nadále žádaným zbožím. Záležet bude jen na kapele. Má k tomu díky desce Citizens of Boomtown našlápnuto víc než dobře a je vidět, že jí studnice nápadů ještě zdaleka nevyschla.