Primal: Straitjacket Blues

Primal: Straitjacket Blues

Primal: Straitjacket Blues

Text: Luboš Hnát
Foto: Obal
Publikováno: 22. 6. 2023

Debutové album česko-rumunské partičky, která si říká PRIMAL, se jmenuje Straitjacket Blues a v prosinci minulého roku ho vydala společnost Supraphonline. Zatím je dostupné pouze ve formě „digital release“.

Kapelu, která se zformovala před sedmi lety, tvoří zkušení muzikanti Miloš Hančl (kytara), Marek „PK“ Neuman (baskytara) a Jan „Johnnie“ Martinek (bicí), které doplňuje rumunský zpěvák Alex Pantea.

Skupina na své prvotině kombinuje stoner-rock s thrash metalem konce osmdesátých let minulého století. Odkazuje tak na nejslavnější alba Metalliky nebo Slayer. Alexův drsný vokál se blíží spíše k Tomu Arayovi než k Jamesu Hetfieldovi, melodičnost skladeb zase více připomíná prvně jmenovanou smečku.

Úvodní Bow Down je nefalšovaný thrash s pořádně nabroušeným Panteovým zpěvem. Pak už Primal sází více na melodičnost: nejpatrnější je to v následující Dark Shadows, která je z celé nahrávky asi nejvýraznější. Album zdobí syrový zvuk: pořádně ostrá kytara, dunivé bicí a bublající basa. Přesně tak, jak to bylo v dobách největšího thrashového boomu.

Na desce mi nejvíce vadí krátká, jen půlhodinová stopáž, do níž se vešlo pouhých sedm skladeb. Pod všemi je podepsána dvojice Hančl/Pantea. Dvě z nich – False Messiah a The Deciever – mají pomalejší začátek, ale také v nich, když postupně naberou na obrátkách, dokáže Alex sílu svého hlasu.

Album Straitjacket Blues ocení všichni příznivci přímočarého metalu okořeněného špetkou starého dobrého rokenrolu. Doufejme, že příští deska bude o několik desítek minut delší.