Odyssea: History

Odyssea: History

Odyssea: History

Text: Luboš Hnát
Foto: Obal  CD
Publikováno: 4. 12. 2019

Plzeňskou kapelu ODYSSEA znají především ti, kdo za bývalého režimu chodili na bigbítové tancovačky, kde si právem vydobyla značné renomé. Skupina se dokázala prosadit natolik, že v letech 1980–1985 mohla své písně nahrát ve studiu Československého rozhlasu. A na konci dekády dokonce uvažovala o profesionální dráze.

Nebýt hudebního publicisty Petra Korála a jeho úsilí, zůstaly by zmíněné nahrávky v archivu.  Zasloužil se o jejich vydání, pro desku s prostým názvem History je sám vybral a dramaturgicky sestavil. Sám k tomu říká: „Vybíral jsem pouze nahrávky pořízené v té nejklasičtější sestavě Běhavý, Andrejs, Nový a Lokajíček, tedy z let 80–83. Na tom CD jsou seřazeny přibližně v pořadí, jak vznikaly.“ Petr Korál napsal také sleevenote, kde stručně shrnuje historii skupiny i předkládaných nahrávek.

Pamětníci si mohou připomenout takové hity jako Nádraží Florenc, půl páté, Bačkora blues nebo Hrajem všechno (Ber kde ber). Některé písničky mohou fanoušci znát také pod jinými názvy. Například Spálenou má někdo možná podle refrénu v paměti jako Lážo, plážo.

Atmosféru tehdejší doby zachycuje množství archivních fotografií v bookletu. Samotný obal desky evokuje dobové plakáty kapely z první poloviny osmdesátých let, z dnešního hlediska je však pro takto reprezentativní výběr zcela nedostatečný.

Na album se dostalo třináct písniček, ale kapela jich ve studiích Československého rozhlasu natočila více než čtyřicet. Nezbývá tedy než si přát, aby se deska dočkala svého pokračování, na které by se dostaly i další pecky, které v dávných dobách zněly na nejedné taneční zábavě.

Pro úplnost dodejme, že Odyssea dvojcédéčko s mnoha hity už sama vydala v roce 2002. A ještě loni si ho mohli zájemci koupit jejích koncertech.