Norbi Kovács: 13:31

Norbi Kovács: 13:31

Norbi Kovács: 13:31

Text: Luboš Hnát
Foto: Obal CD
Publikováno: 25. 9. 2018

13:31 je nejen krásně symetrické číslo, ale také název nové desky kytarového virtuóza a neúnavného propagátora kytarové techniky zvané fingerpicking NORBIHO KOVÁCSE. Pojďme si tuto novinku poslechnout.

Co vlastně nabízí? Úvodní Tiktak začíná jednoduchým rytmickým motivem evokujícím tikání hodin, ke kterému se po několika taktech přidá Norbiho kytara. Celá skladba se příjemně plyne a jako by posluchači říkala: „Neposlouchej tolik tikání hodin a zastav se, je čas na oddych a pohodovou muziku.“ Následující Bacha kromě toho, že pocity z předchozí skladby podporuje, je kytaristovou poctou Johannu Sebastianu Bachovi: Kovács se inspiroval jeho skladbou Bourrée. A pozorný posluchač tu opravdu bachovské téma nepřeslechne.

V titulní 13:31 se objevují první hosté: Jaroslav „Olin“ Nejezchleba na violoncello a Jiří „Zelí“ Zelenka na bicí nástroje. Kdo by ale čekal, že se zde ozvou zběsilá bubenická sóla a z přehrávače se začne ozývat dunivý bigbít, byl by zklamán. Oba „pouze“ vhodně doplňují Norbiho akustickou hru. Stejní hosté se objevují i v první zpívané písničce Cesta v louce, k níž text napsal Ivan Hlas. Zpěv Norbi svěřil Katce Svobodové z kapely Tajemoje, která svým vysokým hlasem dodává jeho hudbě další rozměr.

V jedné skladbě, konkrétně maďarské lidové Tavaszi szél#3 se kytarista prezentuje i jako zpěvák. Maďarština je v jeho podání zajímavým výletem do neprozkoumaných končin.  Osobitý hold Beatles vzdal Kovács zařazením jejich Eleanor Rigby, kterou ozvláštnil neotřelou aranží. Za zmínku stojí také obal a booklet CD, které s využitím Norbiho originálních kreseb zpracovala mladá nadaná grafička Elizabeth Ann Růžička.

Suma sumárum: Album 13:31 vás nenabije ohromnou dávkou energie, ale spíše zklidní a přiměje na chvíli zastavit a zaposlouchat se do Kovácsova „návykového“ fingerpickingu. Nevím jak kdo, ale já se v dnešní uspěchané době zastavím docela rád.

Celkový čas: 47:31
Vydáno vlastním nákladem