Monaste: Rány od krys

Monaste: Rány od krys

Monaste: Rány od krys

Text: Luboš Hnát
Foto: Obal CD
Publikováno: 22. 10. 2019

Rapmetalová partička ze středočeského Stochova, která si říká MONASTE, vydala v létě debutové album nazvané Rány od krys, které je k dostání pouze digitálně. Dostupné je tedy na streamovacích serverech jako iTunes či Spotify.

Mluvit v případě Monaste o plnohodnotné kapele je mírně zavádějící, neboť v její sestavě se objevuje pouze jeden hudební nástroj – a sice kytara. Hraje na ní Jakub „Bewy“ Bečvář, v jehož domácím studiu a pod jehož producentským dohledem deska vznikla. Členy dále kapely jsou Jiří Štraub (rap) a Tomáš Weigl (zpěv). Ve skladbách Černý pytle a Mír hostuje rapper DJ Matego. Z nahrávky však slyšíme kapelu v klasickém obsazení včetně basy a bicích. Pojďme se nyní věnovat samotné desce.

Všechny skladby napsal Jiří Bečvář, jehož tvrdé kytary celé nahrávce dominují. Stylově se pohybuje někde na pomezí hardcore punku a thrash metalu. Album otevírá temné intro Křesadlo, po něm už se rozjede skladba Spálený dny. Na desce není žádná výraznější hitovka, která by se posluchači vryla do paměti.

Největší devízou jsou texty z pera Jiřího Štrauba, celkově však kolekce působí poněkud sterilně. Velkou slabinou jsou automatické bicí, kvůli kterým znějí písničky příliš chladně. Posluchač se nedočká ani výraznějších pěveckých výkonů.

Celkově si myslím, že nahrávka je určena pro generaci rockerů, která rap metal vyznávala v devadesátých letech, kdy byl tento styl na vrcholu posluchačského zájmu. Ti, kdo mají své kořeny v klasickém rocku šedesátých či sedmdesátých let, ji nejspíš nedocení.