Keb‘ Mo‘: Oklahoma

Keb‘ Mo‘: Oklahoma

Keb‘ Mo‘: Oklahoma

Text: Luboš Hnát
Foto: Obal CD
Publikováno: 7. 7. 2019

Čtyřnásobný držitel Grammy Kevin Moore, který již nějakou dobu vystupuje pod pseudonymem KEB‘ MO‘, vydal 14. června studiové album, které nazval Oklahoma. Ačkoliv je především bluesovým muzikantem, na jeho aktuálním počinu jsou slyšet ozvěny folku, country i čistokrevného rocku.

Texty se věnují nejrůznějším tématům dneška, od feminismu (Put A Woman In Charge) přes problém migrace (This Is My Home) až třeba po nakládání s odpady (Don’t Throw It Away). Ostatně sám hlavní protagonista k tomu říká: „Všechny písně vycházejí z důležitých témat, které ve mně rezonovaly v době, kdy jsme album nahrávali.“

Desku otvírá valivá bluesovka I Remember You. Ale titulní Oklahoma, kterou umělec napsal poté co v Oklahomě zažil ničivé tornádo, je o poznání pestřejší. Zvuk lap steel kytary jí dává lehce countryový nádech. Duet s Rosanne Cash, nejstarší dcerou hvězdy americké country Johnnyho Cashe, Put A Woman In Charge zaujme jednak svým tanečním rytmem a také možná až zbytečně dlouhým textem.

Don’t Throw It Away svou náladou zavede posluchače kamsi do Mississippské delty dvacátých let. Osobně tuhle písničku považuji za nejzdařilejší z celé nahrávky. Za zmínku stojí také fakt, že Keb‘ Mo‘ v ní navázal na dva roky starou spolupráci s další velkou osobností současné bluesové scény – kytaristou a zpěvákem Taj Mahalem.

Pro změnu nejslabší místo na desce je poslední písnička – druhý duet Beautiful Music. Keb si zde zazpíval se svou manželkou Robbie Brooks Moore: protivně vtíravá melodie v kombinaci s až příliš „sladkým“ hlasem zpěvačky zbytečně kazí dobrý dojem z celého alba.

Keb‘ Mo‘ dokázal, že moderně pojaté blues nemusí být jen obligátních dvanáct taktů, ale může být velice pestré a rozmanité, a právě takový je jeho aktuální počin.

Na úplný závěr zbývá dodat, že Keb‘ Mo‘ vystoupí 16. července v pražském Divadle Archa, kde zazní nejen starší písně, ale fanoušci se mohou těšit i na několik kousků právě z novinky Oklahoma.