John Hayllor: John Hayllor

Obal CD: John Hayllor

John Hayllor: John Hayllor

Text: Luboš Hnát
Foto: Obal CD
Publikováno: 27.  11. 2018

Druhou chrudimskou partou, která poskytla Rockovému světu k recenzi své aktuální album, je JOHN HAYLLOR. Ta se stejně jako Cirkus Blues (recenzi na jeho desku najdete zde) věnuje blues, avšak hraje trochu jinou podobu tohoto žánru. Pojďme se tedy věnovat eponymní desce, kterou John Hayllor vydal v roce 2017.

Stříbrný kotouček chrudimských bluesmanů obsahuje i s bonusovou Freedom Of Your Soul, která vyšla jako singl už v roce 2015, osm písní. Výhradním autorem hudby i textů je vůdčí postava kapely: kytarista a zpěvák a Janek Žežula.

I když John Hayllor běžně vystupují v triu, jsou v úvodní Jam Again ještě navíc slyšet klávesy hostujícího Honzy Jaroše a perfektní foukací harmonika, na kterou hraje basák Břetislav Oliva. Písnička díky tomu zní pestře a zajímavě. Nejde však o typické blues: spíš bych hovořil o rockové skladbě s bluesovými prvky. Následující zemitá, ve středním tempu hraná You And Me už u posluchače spolehlivě navodí tu pravou bluesovou náladu.

Pamatuji si, když zpěvák Janek Žežula před lety začínal v heavy rockových Bed Of Nails. Tehdy se mi jeho zpěv nelíbil. Od té doby sice udělal spoustu práce – především se velmi zlepšila jeho angličtina – a barva jeho hlasu se do blues hodí mnohem víc než do rockové, s metalem koketující muziky. Přesto si myslím, že zpěv a zejména Jankova intonace je velkou (a asi jedinou) slabinou alba. Co ale stojí za pochvalu, je jeho hra na kytaru a také schopnost napsat dobrou písničku, která je napříč několika žánry. To je případ Hey You Remeber, kde Žežulova kytara zní lehce countryově.

Pokud bych měl vypíchnout jednu skladbu, byla by to nejspíš nejdelší písnička na desce – sedmiminutová Sleeping City, která výborně navozuje atmosféru nočního, spícího města. Naopak In The Corner neoplývá výrazným hudebním nápadem, proto tenhle kousek řadím na opačný konec pomyslného žebříčku alba.

Debut téhle chrudimské kapely je příjemnou záležitostí, nad kterou zaplesá nejedno bluesové srdce. Je také velkým příslibem do budoucnosti. Držme Johnu Hayllorovi palce, ať svou šanci využije.