D.N.A.: Cirkus válka

D.N.A.: Cirkus válka

D.N.A.: Cirkus válka

Text: Luboš Hnát
Foto: Obal CD
Publikováno: 15. 10. 2017

Pražská heavymetalová kapela D.N.A. vydala 27. záři již deváté studiové album Cirkus válka. Ačkoliv nejde o koncepční desku, táhne se jí téma války jako červená nit.

Na úvodní zlověstné intro navazuje píseň Klaun s neméně hrozivým textem. Ten je bohužel velkou slabinou písně: z hlediska zpěvu je dle mého názoru hodně náročný, komplikovaný a špatně se frázuje. Zpěváku Vítu Čižkovskému jako by vůbec nešel do úst. Ani téma písničky zlého klauna, který pojídá lidská srdce není nic, co by mě chytlo za srdce. Je to škoda, protože hudba Jiřího Špalka je velice slušným heavymetalovým nadprůměrem, ostatně jako na celém albu.

Naopak Čižkovského zpěv bohužel trpí nevyzrálostí, danou nejspíš jeho mládím (22). Jeho hlas by se spíš hodil do novoromantické kapely než do ortodoxního heavy metalu. To ovšem neznamená, že s přibývajícími zkušenostmi se Čižkovského projev nemůže změnit… Přesto se na albu nachází několik velmi dobrých pasáží. Jednou z nich je pomalá Jinej kabát s mrazivým textem Jiřího Štrauba. Sem Čižkovského zpěv i jeho nepříliš zajímavý hlas dobře zapadne. Dalším výrazným momentem je duet se zpěvačkou a libretistkou Pavlou Forest z RockOpery Praha Světská láska.  Skladba má výrazný hitový potenciál, který je minimálně srovnatelný se zatím asi největší peckou kapely Sejdem se v pekle. Hlas Pavly Forest Světské lásce náramně prospívá. U mě je právě tahle píseň horkým kandidátem na rádiový hit.

Desce bohužel škodí i jistá textová nevyrovnanost. Na jedné straně zde posluchač nalezne výborné Štraubovy texty, na druhé straně zejména texty zpěváka Víta Čižkovského přísnější měřítko snesou jen málokdy. Album zdobí perfektní zvuk, což je výsledkem kvalitní producentské práce dvojice Leo Holan a Kamil Nehlič. Že hudebně album těží z odkazu klasických heavymetalových kapel, jako jsou Judas Priest, Iron Maiden či Saxon, vůbec není na škodu, neboť tento styl má stále dostatek příznivců.

Sečteno a podtrženo, nové album nabízí solidní metalový nářez, který je podpořen výborným zvukem. Sráží ho však nevyzrálý zpěv a některé slabší texty. Zda si fanoušci k aktuální nahrávce D.N.A. najdou cestu, ponechme na nich.