Black Swan: Shake The World

Black Swan: Shake The World

Black Swan: Shake The World

Text: Roman „News“ Zahrádka
Foto: Obal CD
Publikováno: 30. 7. 2020

Superskupiny se dnes rodí jak houby po dešti, a zatímco dříve to byla událost, vzpomeňme třeba na skupinu Asia, nyní vzbuzují spíše rozpaky a chladné přijetí. Stáj Frontiers Music na to šla ale od lesa a vybrala do projektu Černé labutě čtyři vyrovnané hudebníky, nikoli jednu velkou hvězdu, na kterou musí ostatní pracovat. A je jedno, že jsou všichni už dávno za zenitem, protože pod labutími křídly nabrali potřebnou výšku k letu a tvoří opravdu silnou partu.

A kdo se pod značkou Black Swan skrývá? Zpěvák Robin McAuley, který se stejně jako v osmdesátých letech opět objevuje po boku Michaela Schenkera (McAuley Schenker Group), dále baskytarista Jeff Pilson (Dokken, Dio, Foreigner), kytarista Reb Beach (Winger, Whitesnake) a bubeník Matt Starr (Ace Frehley, Mr. Big).

A s čím přicházejí? S kolekcí jedenácti vyrovnaných energických skladeb, mezi nimiž nevyčnívá žádný hit. I tak si mezi nimi skalní fanda jistě svoje favority najde. Alespoň za mne jsou to Immortal Souls nebo Sacred Place s pečetí klasického období hard rocku. Výborně zní i závěrečná balada Divided/United, jež se v druhé polovině překlopí v kytarovou exhibici Reba Beache.

Hlavně ale dává vyniknout barvě McAuleyho hlasu, jenž v písni dokazuje, že i ve svých sedmašedesáti strčí hravě do kapsy některé svoje slavnější souputníky. Krásná tečka za debutem nové superskupiny, který vypovídá spíše o dobře odvedeném řemeslu než o zásadním milníku hardrockové historie. Dá se na něm však stavět.

Zda toho muzikanti využijí a rozmáchnou křídly i podruhé, je ale otázkou. Každopádně deska Shake The World by si druhý díl zasloužila. Už třeba jen proto, že pulzuje radostí ze hry, která je zúčastněným harcovníkům vlastní.