Večírek pro Áju

16. 9. 2018 – Kavárna Kabinet, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Petar Introvič

Příjemnou vzpomínkou na rockovou fotografku a stálou spolupracovnici Rockového světa ÁJU DVOŘÁČKOVOU, která letos v srpnu nečekaně zemřela, byl večírek v dejvické kavárně Kabinet, kam ráda chodila. Tu zářijovou neděli se tam sešla hezká řádka Ájiných přátel převážně z muzikantské branže.

Člověk tu potkal spoustu známých jmen, mezi přítomnými nechyběli například Martin Kraus, Mário Císař, Norbi Kovács, Zdeněk Hříbal z kapely Bílá nemoc či herec a muzikant Václav Kopta. Na Áju přišel zavzpomínat také Petar Introvič z Bluesberry, narazit jste tu mohli i na zpěvačky Marcelu Březinovou, Ivu Marešovou a Katku Svobodovou. V Kabinetu vládla uvolněná atmosféra, hodně se povídalo a vzpomínalo – samozřejmě především na Áju, byl to přece její večírek. A protože ve zmíněné kavárně byla asi největší koncentrace muzikantů, na kterou se dalo ten večer v Praze natrefit, tak se i hrálo a zpívalo.

Hrálo se akusticky. Bez ozvučení, u místního piana i na kytary či jiné nástroje, které si kdo přinesl. A kromě očekávaných spojení, jako třeba když Norbi Kovács s Katkou Svobodovou zahráli stounovskou Wild Horses, docházelo i ke zcela nečekaným improvizacím: například Norbi doprovodil Martina Krause a Mária Císaře v krásné Za starejch časů. Václav Kopta se zase u piana dal dohromady se zpěvákem Zdeňkem Hříbalem a hráčem na foukací harmoniku Martinem Linhartem.

Zkrátka hrál ten, kdo měl zrovna chuť, a na co měl chuť. Troufám si, říct, že každý, kdo tam byl, odcházel s pocitem, že zase alespoň chviličku prožil s Ájou, přesně jako za starejch časů.

Na 28. září se chystá další večer věnovaný Áje. Tentokrát na koncertě v Malostranské besedě zahrají a zapívají Bílá nemoc, Blues Session, Norbi Kovács a Ondřej Fencl. Přijďte se podívat. Rockový  svět bude při tom.