S PASEM ZASE NA VŠE

Text: Petr Kletečka
Foto: plakát
Publikováno: 9. 9. 2019

Druhý ročník koncertního seriálu GOLDEN EYE přihraje do havlíčkobrodského klubu Skinny Molly, trio Ivana Hlase, Vladimíra Mišíka, Praying Mantis, Progres 2 a Energit.

Pozoruhodnou novinkou loňské podzimní klubové sezóny na Vysočině byl první ročník seriálu s názvem Golden Eye. Koncertní seriál představil v havlíčkobrodském Oku mj. Supergroup.cz, Michala Prokopa s kapelou Framus 5 či excelentního bubeníka Miloše Meiera. Vysoká návštěvnost všech čtyř koncertů a spokojenost či dokonce nadšení návštěvníků i zúčastněných kapel vyústila v pokračování projektu, který v letošním roce počet koncertů dokonce o polovinu zvýší. Připraven je stejně jako v loňském roce přenosný pas, který je univerzální vstupenkou na všech šest koncertů…

Skinny Molly (USA) si začátkem loňského listopadu podmanili havlíčkobrodský klub! Osmnáct hodin po koncertu v Havlíčkově Brodě vznikl na festivalu Stetson and Bourbon rozhovor s Mike Estesem pro Radio Dixie http://www.radiodixie.cz/radio/podcast/1687. Forrest Gump jižanského rocku vypraví mj. o svém působení u Lynyrd Skynyrd… Ohlédnutí za historicky prvním koncertem Skinny Molly na Vysočině https://vysocina-news.cz/skinny-molly-v-brodskem-oku-zanechal-nezapomenutelny-zazitek/ a https://magazinzoom.cz/2018/11/skinny-molly-zakoncili-podzimni-cyklus-golden_eye-hb/. První koncert série se uskuteční v pátek 20. září. Na celém letošním evropské turné Skinny Molly, které bylo zahájeno 16. srpna koncertem v holandském Deestu, s kapelou vystupuje ex-kytarista Pumpy Pavel Marcel. (Pavel nahradil – nikoliv poprvé – Jaye Johnsona, který se na toto turné nemohl vydat kvůli rodinným prioritám.) Koncert zahájí ve 20:00 hodin legendární Pumpa. After party obstará skvělý domácí jednadvacetiletý Traffic Jam, zrající jako kvalitní whiskey.

Když jsme na podzim s manažerkou tria domlouvali koncert v Havlíčkově Brodě, ještě platilo osudově ironické, že Ivan Hlas přišel o hlas. Zdravotní riziko bylo velké, jak přiznává Ivan v nedávném rozhovoru https://www.idnes.cz/kultura/hudba/ivan-hlas-rakovina-rozhovor.A190306_132348_hudba_vha. Dopadlo to ale dobře a jsem strašně rád, že Ivan Hlas s Olinem Nejezchlebou a Norbi Kovácsem na doprovodném koncertu 29. Podzimního knižního veletrhu vystoupí. Před koncertem, který se uskuteční v pátek 11. října, proběhne v 17:00 hodin v KD Ostrov na stánku Tiskáren Havlíčkův Brod a.s. autogramiáda Ivana Hlase. Koncert zahájí ve 20:00 hodin kapela Jada Band. Noc oddělující první a druhý den knižního veletrhu bude dlouhá, na after party se po dlouhé době v Havlíčkově Brodě představí třebíčsko-jihlavská Morava, která v loňském roce vydala výtečné album Černobílá.

Připravované studiové album Vladimíra Mišíka s názvem „Jednou tě potkám“ podle jedné z básní Václava Hraběte bude nejspíš událostí, o které se bude hodně mluvit. Křest alba je naplánován na 24. listopadu v pražském Divadle Archa. A o měsíc dříve v pátek 25. října proběhne koncert ETC v Havlíčkově Brodě… „Nejraději mám kluby, kontakt s publikem je tam přímý, já vidím na diváky, oni vidí na mě,“ říká Vladimír Mišík v nedávno zveřejněném video rozhovoru https://www.ireport.cz/clanky/rozhovory/videorozhovor-vladimir-misik-temer-v-zaveru-kariery-jsem-se-rozhodl-ze-se-opru-o-producenta. Koncert obohatí svým vystoupením Jamie Marshall & The Amplified Acoustic Band.

Praying Mantis (GB) působí na ostrovní scéně od první poloviny sedmdesátých let a přes spíše rockový sound patří do výčtu kapel označovaných zkratkou NWOBHM (Nová vlna britského heavy metalu). Nejvýznamnějším představitelem dobového stylu jsou Iron Maiden. Právě s „mejdny“ Praying Mantis absolvovali v roce 1980 společné čtyřměsíční turné. Zatímco hudební sláva kolegů dosáhla planetárních výšin, popularita Praying Mantis se omezila na britské ostrovy a Japonsko. Diskografie Praying Mantis zahrnuje deset studiových alb a tři záznamy živých vystoupení (mj. Captured Alive In Tokyo City). Koncert Praying Mantis v pátek 1. listopadu byl zařazen dodatečně a je bonusem pro hrdé majitele přenosných pasů na podzimní koncertní seriál. Buďte u všeho! Koncert zahájí ve 20:00 hodin jihlavská glam rocková kapela Hairy Groupies.

V létě 2018 nahrála kapela Progres 2 v mikulovském studiu Davida Kollera nové studiové album Tulák po hvězdách. „Pro mě je to příběh o svobodě a touze,“ říká kytarista Pavel Váně (https://www.novinky.cz/kultura/488006-pavel-vane-ze-skupiny-progres-2-je-to-pribeh-o-svobode-a-touze.html). V roce 2016 byl Progres 2 uveden do Beatové síně slávy. A v pátek 8. listopadu vstoupí hlavním vchodem do havlíčkobrodského klubu Oko. Ještě před tím od 20:00 hodin vystoupí Fuga ze Žďáru nad Sázavou.

Závěrečný koncert podzimního seriálu bude patřit excelentním muzikantům, kteří se sešli v obnovené kapele Energit. „A pak přijde třetí období, kdy (muzikant) už vůbec nemusí myslet na ovládání nástroje a kdy už mu tolik nesejde ani na té kráse, ale chce, aby jeho hudba byla pravdivá. Aby jeho duše byla s jeho muzikou v harmonii,“ říká Luboš Andršt v obsáhlém rozhovoru, který nedávno vyšel v Deníku N (https://denikn.cz/144501/sex-drogy-rocknroll-jsem-nikdy-nebral-doslova-kdo-jo-musi-byt-blazen-znici-ho-to-rika-kytarovy-mistr-andrst/?fbclid=IwAR2hy51T7P3p7DY83L9aTD_Ya5XVCWEwASlW5O0fRAM6mrLPGAf0Jrt0eW8). Koncert bude pokračovat na sále after party s kapelou Bass.

Přenosné pasy v ceně 1.000 Kč i vstupenky na jednotlivé koncerty v jednotné ceně 400 Kč za koncert jsou v prodeji v havlíčkobrodském Tulipánu, v Cafe-art Oko či na portálu www.smsticket.cz.

Kontakt na pořadatele: Petr Kletečka, tel. 602 567 728, e-mail kletecka@thb.cz.